Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Dobry rok najmu Neopark oraz Nowogrodzka Square

REKLAMA

W 2023 roku całkowita aktywność najemców biurowych w Warszawie utrzymywała się na poziomie nieco niższym niż w 2022 roku, odnotowując spadek o 13% rok do roku. Chociaż częściej firmy decydowały się na zmianę adresu (53%), to w przypadku dobrze zlokalizowanych budynków klasy A, których właściciele i zarządcy dbają o aktualność proponowanych rozwiązań budynkowych i utrzymują lub zwiększają komfort ich użytkowników, dominowała chęć pozostania w tym samym biurze.

Przykładem są kompleks biurowy Neopark oraz biurowiec Nowogrodzka Square z portfolio francuskiego funduszu zarządzającego nieruchomościami, w których najemcy zdecydowali się na odnowienie większości umów. Za komercjalizację tych obiektów, jak i zarządzanie nimi odpowiada międzynarodowa agencja doradcza Cushman & Wakefield.Według danych Cushman & Wakefield, w ostatnim roku warszawski rynek biurowy doświadczył najniższej od 25 lat wartości rocznej podaży, a ten trend wyhamowania może utrzymać się nawet do 2025 roku. Natomiast popyt na biura mierzony liczbą zawartych transakcji wrósł o prawie 18% w porównaniu z rekordowym pod kątem wolumenu rokiem 2019. Firmy najchętniej wybierają centralne lokalizacje oraz miejsca dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta i trasami wylotowymi, jednak zwracają także uwagę na energooszczędność budynków oraz zapewnienie pracownikom wygodnego dostępu do szerszej oferty usług.

"W dobie utrzymującej się niskiej podaży nowych powierzchni, ale i poszukiwania przez najemców najwyższej klasy biur pozwalających na optymalizację kosztów eksploatacyjnych oraz spełnienie wymogów ESG, na znaczeniu zyskuje jakość zarządzania istniejącymi budynkami. Inwestycje znajdujące się w atrakcyjnych lokalizacjach, tak jak Nowogrodzka Square – w Centralnym Obszarze Biznesu (COB) lub Neopark położony w rozwijającej się, wielofunkcyjnej okolicy Służewca, oferującej dostęp do usług czy sklepów – są doceniane i pożądane przez najemców. Jednak o ich ostatecznej atrakcyjności decyduje nowoczesność, efektywność przestrzeni oraz efektywność kosztowa, a także wyposażenie w coraz bardziej zaawansowane rozwiązania ESG i szybkość reagowania na nowe potrzeby” – wyjaśnia Paweł Kłosiński, Associate, Co-Head of Leasing Services Warsaw w Cushman & Wakefield.

Zdrowie i komfort pracowników oraz optymalizacja kosztów eksploatacyjnych jako motywator najemcówKompleks Neopark, składający się z dwóch biurowców na warszawskim Służewcu o łącznej powierzchni 24 000 mkw., odnotował 7 przedłużonych umów najmu (m.in. z firmami Fraikin, Olympus czy Astara – dawniej MMC Car Park) i jedną nową transakcję z Polskim Światłowodem Otwartym. Łącznie, w ciągu ostatnich miesięcy, firmy wynajęły tam powierzchnię około 7 000 mkw.

"Na korzyść Neopark z pewnością działa między innymi lokalizacja w biurowo-mieszkalnej części Mokotowa, blisko trasy S8 oraz spełnianie wymogów (co do ekologii i dbałości o zdrowie oraz komfort użytkowników) certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent” – dodaje Iwona Laskowska, Negocjatorka w Leasing Services Warsaw w Cushman & Wakefield.

Z kolei Nowogrodzka Square to wyjątkowa inwestycja na biurowej mapie Warszawy, zarówno ze względu na swoją prestiżową lokalizację, kameralny charakter, jak i nowoczesne rozwiązania technologiczne, zgodne z aktualnymi normami dotyczącymi ochrony środowiska. Ten sześciopiętrowy budynek biurowy klasy A o powierzchni 11 000 mkw., położony przy Al. Jerozolimskich, niedaleko Dworca Centralnego, wyróżnia się elegancką formą architektoniczną autorstwa uznanej pracowni HRA Architekci. Biurowiec utrzymuje wysoki poziom komercjalizacji, a w 2023 roku większość umów została przedłużona na kolejne 5 lat. Obecnie dostępna jest na wynajem przestrzeń dostosowana do co-workingu o powierzchni około 2 800 mkw., oraz mniejsze powierzchnie do 1000 mkw.

"Od początku 2022 roku, jesteśmy świadkami malejącego wskaźnika powierzchni niewynajętej na warszawskim rynku biurowym. Całkowita aktywność najemców biurowych w 2023 roku wyniosła niecałe 750 000 mkw., nieco przewyższając średnią z ostatnich pięciu lat. Ten stan rzeczy wynika między innymi z trendu optymalizacji i redukcji zajmowanej przez najemców powierzchni biurowej, ale także optymalizacji budżetów związanych z kosztami eksploatacyjnymi. Nasze prognozy wskazują na to, że ograniczona aktywność deweloperska będzie kontynuować trend kompresji dostępnej powierzchni biurowej w 2024 roku. Zauważamy, że wśród kluczowych czynników jakie mają dziś wpływ na przedłużanie umów jest efektywne, przynoszące wymierne oszczędności, zarządzanie nieruchomością, jak również dodatkowe benefity, jak w przypadku inwestycji Nowogrodzka Square, gdzie z uwagi na własność gruntu możemy zaoferować bardzo niską stawkę opłat eksploatacyjnych” – komentuje Iwona Laskowska.


REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.