Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

CTP uruchamia 16 park przemysłowo-logistyczny. CTPark Rzeszów w budowie

REKLAMA

Deweloper i inwestor CTP rozpoczyna realizację swojego pierwszego kompleksu produkcyjno-logistycznego na Podkarpaciu. W Rzeszowie wybuduje zespół dwóch obiektów o łącznej powierzchni najmu blisko 50 000 mkw. Będzie to 16 inwestycja firmy w Polsce, a oddanie do użytkowania pierwszej fazy projektu zaplanowano na III kw. tego roku.

"Do niedawna Podkarpackie stanowiło jeden z najmniejszych rynków magazynowych w kraju. Dziś obserwujemy wzrost gospodarczy regionu i napływ międzynarodowych przedsiębiorstw, które coraz częściej lokują tu swoje centra logistyczno-produkcyjne. Uruchomienie CTPark Rzeszów to nasza odpowiedź na wciąż jednak niewystarczającą nową podaż w stosunku do popytu i plany rozwoju spółki. Chcemy stworzyć w Polsce świetnie skomunikowaną sieć parków biznesowych. Obecnie nasze inwestycje obejmują już swoim zasięgiem 8 województw. W ramach realizacji CTPark Rzeszów dostarczymy dwa kolejne budynki o powierzchniach najmu 16 200 mkw. i 33 400 mkw. Właśnie ruszamy z budową większego z obiektów" – wyjaśnia Piotr Flugel, Country Construction Director i COO w CTP Polska.

Podkarpackie nazywane bramą Europy Wschodniej to jeden z regionów o najsilniejszym potencjale wzrostu dla branży przemysłowo-logistycznej. To tu przecinają się główne szlaki transportowe na linii północ-południe oraz wschód-zachód. Według prognoz to właśnie Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, będzie kluczowym zapleczem przeładunkowym dla odbudowy Ukrainy i jednocześnie jednym z najważniejszych miast w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak podaje Cushman & Wakefield w IV kw. 2023 roku zasoby produkcyjno-magazynowe w województwie wyniosły 515 000 mkw. Około 75 proc. skoncentrowane jest w rejonie Rzeszowa, przede wszystkim w jego północno-wschodnich obszarach (Jasionka czy Dworzysko). Z kolei poziom pustostanów na Podkarpaciu wynosi 1,7 proc. To jedna z najniższych wartości wśród wszystkich rynków regionalnych w Polsce odnotowanych na koniec ubiegłego roku.

"Jestem ogromnie dumny z tego, że w Rzeszowie będzie realizowana inwestycja firmy CTP. To dowód na to, że nasze miasto staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dla międzynarodowych potentatów, którzy inwestując tu, rozwijają nasze miasto, wzmacniają jego potencjał i tworzą, co dla mnie szczególnie istotne, nowe miejsca pracy. Dzięki nim Rzeszów zyskuje na znaczeniu i atrakcyjności. CTP swój park przemysłowo-logistyczny wybuduje w północno-zachodniej części miasta, która jest sercem gospodarczym Rzeszowa. Chcemy te tereny wzmacniać i uatrakcyjniać oraz jeszcze lepiej skomunikować zarówno z autostradą A4 jak i drogą ekspresową S19. W tym celu przygotowujemy potężną inwestycję drogową, która połączy ul. Warszawską z terenami przemysłowymi. Na budowę tej nowej, ponad pięciokilometrowej drogi zdobyliśmy zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 250 mln zł. Przygotowania do realizacji tej ważnej dla miasta, jak też i dla firm działających w strefie inwestycji już prowadzimy" – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Lokalizacja CTPark Rzeszów zapewni dostęp do drogi ekspresowej S19, wchodzącej w skład międzynarodowego szlaku Via Carpatia łączącego Europę Północną i Południową oraz autostrady A4 prowadzącej do Niemiec. Będzie to 12-metrowy magazyn wysokiego składowania wyposażony w doki przeładunkowe z podnośnikami hydraulicznymi i świetliki dachowe na powierzchni 12,5 proc. Przestrzeń została zaprojektowana pod standardy operacji logistycznych i produkcyjnych. Oświetleniem w kompleksie będzie sterować system DALI, a układ grzewczy zasilą pompy ciepła. Najemcy będą mogli stale kontrolować i optymalizować zużycie mediów za pomocą inteligentnego systemu pomiaru. Konstrukcja budynku jest też przygotowana pod instalację paneli fotowoltaicznych, zapewniających pokrycie zapotrzebowania na energię z OZE.Wysokie parametry techniczne inwestycji uzupełni szereg rozwiązań sprzyjających komfortowi codziennej pracy specjalistów z sektora produkcyjno-magazynowego. Fasady budynków będą wyposażone w panele przezierne, charakteryzujące się przepuszczalnością promieni słonecznych do 55 proc. Z kolei elewacyjne płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej zapewnią dodatkową odporność ogniową. Przynajmniej 6 proc. miejsc postojowych będzie wyposażonych w stacje do ładowania samochodów elektrycznych, z możliwością rozszerzenia tej infrastruktury na 20 proc. przestrzeni parkingu. Teren inwestycji będzie stale monitorowany za pomocą systemu CCTV – telewizji przemysłowej.

"Dwa budynki CTPark Rzeszów zapewnią dużą różnorodność przestrzeni i modułów dla celów prowadzenia szerokiego zakresu aktywności biznesowych naszych potencjalnych najemców. W pierwszej fazie najmniejsze unity będą mieć 4 000 mkw. W kolejnych etapach kompleksu jeszcze mocniej zdywersyfikujmy dostępne powierzchnie. Nasze doświadczenie przy budowie magazynów miejskich w aglomeracji śląskiej pokazało bowiem, że istnieje duże zapotrzebowanie na wysokojakościowe moduły o małym metrażu. Są one celem nie tylko lokalnych firm, ale i zagranicznych korporacji, które stopniowo uruchamiają swoje operacje w Polsce, zostawiając sobie potencjalną opcję ekspansji w przyszłości w zgodzie z realnym zapotrzebowaniem na dany moment. Jako długoterminowy właściciel wszystkich projektów wchodzących w skład naszego portfolio, możemy im to zapewnić" – tłumaczy Łukasz Tomczyk, Business Developer w CTP Poland.

To tym ważniejsze, że w regionie Podkarpacia silnie działają operatorzy z rozmaitych sektorów. Wciąż przybywa też nowych firm.

"Dzięki strategicznemu położeniu, stale rozwijającej się infrastrukturze drogowej, kolejowej, lotniczej oraz przyjaznemu klimatowi biznesowemu, Rzeszów przyciąga coraz więcej inwestorów z sektorów produkcji i logistyki. Miasto to wybiera coraz więcej przedsiębiorców, nie tylko z silnie rozwiniętych w tym regionie branż, takich jak: lotnicza, IT, elektromechaniczna, motoryzacyjna, chemiczna czy farmaceutyczna. Ważnym aspektem rozwoju Rzeszowa, jak również całego województwa podkarpackiego, jest obecność branży militarnej oraz generowanego przez nią zapotrzebowania na usługi i towary. Rzeszów dzięki wykfalifikowanej kadrze i bliskości chłonnych rynków zyskuje na atrakcyjności w oczach inwestorów, szczególnie w obliczu konfliktu w Ukrainie, jak również potrzebie późniejszej odbudowy zniszczeń w tym kraju. Niewątpliwie te cechy pozwalają stwierdzić, że region rzeszowski jest jedną z wiodących lokalizacji do umiejscowienia perspektywicznego biznesu w tej części Europy" – wyjaśnia Magdalena Muszyńska, Negotiator w Cushman & Wakefield.


REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.