


Szykują się nowe inwestycje w energetykę cz. II

W walce o bezpieczeństwo energetyczne Polski, czas na zieloną rewolucję. Nowe inwestycje w energetykę mają przybliżyć nasz kraj do osiągnięcia wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji prądu z 17,2% w 2021 r. do 50,8% w 2040 r. Oto przegląd planów i założeń oraz nowych inwestycji w OZE, których realizacja została już potwierdzona, czy nawet rozpoczęta.
Nowe inwestycje w energetykę
Póki co nastroje są jednak optymistyczne, a najwięksi gracze na rynku energetycznym już wykorzystują udostępnione środki, zapowiadając nowe inwestycje w OZE i infrastrukturę przesyłową. Oto nowe inwestycje w energetykę w Polsce realizowane przez największe spółki energetyczne w kraju.
Budowa morskich farm wiatrowych przez PGE Polską Grupę Energetyczną
PGE Polska Grupa Energetyczna (dalej: PGE) w ramach Programu Offshore inwestuje w budowę i rozwój morskich farm wiatrowych. Do 2030 roku zbuduje z duńskim partnerem Ørsted dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 2,5 GW (Baltica 2+3) oraz kolejną o mocy 0,9 GW po 2030 roku (Baltica 1). PGE otrzymała także decyzje w sprawie zagospodarowania nowych obszarów wodnych, które pozwalają jej na kolejne inwestycje.
PGE kładzie też nacisk na gaz
Spółka będąca największym graczem na rynku energetycznym w Polsce planuje także rozbudowę innego rodzaju zielonej infrastruktury. Polska Grupa Energetyczna planuje także nowe inwestycje w energetykę w zakresie budowy bloków gazowo-parowych na terenie elektrowni:
- Dolna Odra, gdzie moc bloków, które zostaną oddane już na wiosnę tego roku, wyniesie 1,32 GW;
- Rybnik, w której znajdzie się blok gazowo-parowy o mocy 882 MW;
- Czechnica, gdzie zostanie oddany do użytku blok gazowo-parowy na potrzeby ciepłownictwa dla Wrocławia i okolic.
W Szybowicach powstanie farma wiatrowa Energa Green Development
Należąca do grupy ORLEN Energa Green Development zainwestuje w pierwszą farmę wiatrową. Niedawno przejęła od spółek ONDE i Goalscreen Holdings Limited projekt budowy elektrowni wiatrowej o mocy 37,4 MW. Elektrownia zostanie zbudowana w Szybowicach na terenie Gminy Prudnik w województwie opolskim i będzie pierwszą farmą wiatrową koncernu zlokalizowaną w południowej Polsce.
Budowa elektrowni wiatrowej Tauron pod Sieradzem
Tauron także planuje intensywną rozbudowę sieci elektrowni wiatrowych. Już niedługo dołączy do niej 16. farma wiatrowa spółki - tym razem w powiecie sieradzkim na terenie woj. łódzkiego. Elektrownia wiatrowa Tauron pod Sieradzem, której budowa rozpocznie się w kolejnych miesiącach, będzie miała moc 24 MW. Pierwszy prąd wyprodukowany na jej terenie ma popłynąć już w 2025 roku.
Nowy transformator blokowy w elektrowni Połaniec grupy Enea
Enea zaś podpisała niedawno umowę z EthosEnergy na dostawę nowego transformatora blokowego dla elektrowni Połaniec pozyskującej prąd ze spalania biomasy. Jak informuje Enea, nowoczesny transformator dla bloku nr. 9 tejże jednostki będzie kosztował prawie 25 mln złotych. Spółka ma w planach także inne nowe inwestycje w OZE, o których szczegółach będziemy informowali na naszym portalu.Reasumując, w ciągu najbliższych 15 lat czekają nas ogromne zmiany, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zaktualizowana Polityka energetyczna Polski zapowiada boom na nowe inwestycje w OZE, szczególnie w zakresie elektrowni wiatrowych i atomowych. Widać go zresztą w realizacjach i planach największych spółek energetycznych w kraju, które starają się jak najszybciej zagospodarować dostępne środki, wkładając je w rozwój elektrowni wiatrowych, sieci przesyłowych i osprzętu.Pozostaje tylko pytanie, jak szybko nowe inwestycje w energetykę wydrenują dostępne rezerwy budżetowe i czy wystarczą do osiągnięcia zakładanych przez PEP2040 celów? Eksperci nie mają pewności, czy uda się je osiągnąć. Póki co jednak, warto korzystać z dotacji, dopłat i upustów dla podmiotów realizujących inwestycje z zakresu zielonej energii, które z uwagi na wymogi UE będą miały priorytetowy charakter. O ciekawych programach tego typu będziemy informowali na łamach naszego portalu - zachęcamy do śledzenia naszych wiadomości!Zapraszamy również do części pierwszej tego artykułu do znalezienia pod tym linkiem.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
