




Grupa Eiffage wybuduje nową siedzibę Frontexu. Denis Mathern: To nasza wizytówka w Polsce i kluczowy projekt w portfolio.
Eiffage wybuduje siedzibę Frontexu zaawansowaną technologicznie
Dodaj do ulubionych:
Opublikowano:
25.07.2025
24.07.2025
Grupa Eiffage, znana z realizacji prestiżowych projektów na całym świecie, podjęła się budowy nowej siedziby Frontexu w Warszawie. Ten nowoczesny biurowiec, zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju, stanie się nie tylko wizytówką Grupy Eiffage w Polsce, ale także symbolem innowacyjnego podejścia do budownictwa. Projekt uwzględnia wykorzystanie energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne i systemy geotermalne, co wpisuje się w długofalową strategię zrównoważonego rozwoju. Współpraca z renomowanymi pracowniami architektonicznymi i inżynieryjnymi, takimi jak SUD Architect i ARUP, podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia w kontekście architektury i wykonawstwa.
Konsorcjum firm z grupy Eiffage zwyciężyło w przetargu na projekt i budowę nowej siedziby Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, Frontex. Nowoczesny biurowiec powstanie przy ulicy Racławickiej w Warszawie i zapewni przestrzeń pracy dla ponad 2 tysięcy osób na powierzchni blisko 70 000 mkw. Inwestycja ta jest nie tylko jednym z kluczowych przedsięwzięć dla grupy Eiffage, ale również największym jak dotąd projektem zrealizowanym przez firmę na rynku polskim.
Za realizację projektu odpowiadać będą spółki budowlane należące do grupy, przy czym polski oddział Eiffage pełni rolę lidera konsorcjum.
– W ramach przetargu zaproponowaliśmy innowacyjny projekt wydajnego budynku, który odzwierciedla wspólne ambicje obu organizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przyszła siedziba Frontexu zaoferuje modułowość, wysoki standard bezpieczeństwa i będzie wspierać dobrostan jego pracowników – mówi Denis Mathern, Prezes Zarządu Eiffage Polska Budownictwo.Obiekt o powierzchni blisko 70 000 mkw. zostanie wzniesiony na działce przy ul. Racławickiej 136 na Mokotowie, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego stadionu Gwardii. Konstrukcja biurowca obejmie siedem kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne. Projekt architektoniczny kładzie silny nacisk na integrację z otoczeniem, zakładając zachowanie istniejącej zieleni, nowe nasadzenia wspierające bioróżnorodność oraz stworzenie wysokiej jakości przestrzeni zewnętrznych. W ramach inwestycji powstanie zarówno ogród przeznaczony dla pracowników, jak i ogólnodostępny park. Planowany termin przeprowadzki agencji Frontex do nowej siedziby to koniec 2028 roku. Za główny projekt architektoniczny odpowiada pracownia SUD Architect, natomiast za innowacyjne rozwiązania w obszarze instalacji technicznych i zrównoważonego rozwoju – zespół inżynierów z ARUP.
– Nowy biurowiec Frontexu bez wątpienia stanie się wizytówką Grupy Eiffage w Polsce i jednym z kluczowych projektów w całym naszym portfolio. Ta współpraca ugruntowuje naszą pozycję jako odpowiedzialnego generalnego wykonawcy, który oferuje zaawansowane, innowacyjne podejście do budownictwa. Zarówno sam projekt, jak i zaproponowane przez nas rozwiązania techniczne odzwierciedlają politykę i wizję grupy, zgodnie z którą chcemy łączyć funkcjonalność i jakość wykonania z odpowiedzialnością wobec środowiska – dodaje Denis Mathern.
Zrównoważony i innowacyjny budynek przyszłości
Projekt biurowca uwzględnia szereg technologii mających na celu minimalizację jego wpływu na środowisko. Część zapotrzebowania na energię elektryczną pokryją panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu. Do ogrzewania i chłodzenia obiektu wykorzystany zostanie system geotermii, a system odzysku wody deszczowej przyczyni się do ograniczenia jej zużycia. W konstrukcji fundamentów częściowo zastosowany zostanie beton o obniżonej emisyjności w stosunku do standardowych materiałów. Ponadto, w kluczowych strefach budynku, takich jak hol główny czy kantyna, planuje się wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego i wykończeniowego. Budynek został zaprojektowany z uwzględnieniem rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa, dostosowanych do specyfiki działalności operacyjnej Frontexu. Przejrzysty układ funkcjonalny oraz wysokiej jakości udogodnienia wewnętrzne mają zapewnić pracownikom Agencji warunki do efektywnego i bezpiecznego realizowania zadań. Duży nacisk położono również na komfort i dobrostan użytkowników. Przestrzenie biurowe zostaną wyposażone w nowoczesne rozwiązania akustyczne, ergonomiczne oraz oświetleniowe. Dopełnieniem całości będzie przylegający do biurowca zielony park z elementami małej architektury, który posłuży jako strefa relaksu i wypoczynku.Najnowsze wydanie!

Komentarz