Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Za kulisami komfortu

W jaki sposób partner AV wspiera Twoje biuro i efektywną pracę?

Dodaj do ulubionych:

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń biurowa zanurza Cię w pracy, zamiast od niej odciągać. Immersyjne środowisko biurowe ma na celu zwiększenie zaangażowania pracowników, poprawę ich produktywności, kreatywności i ogólnego zadowolenia z pracy. Sprawia, że praca staje się bardziej „obecna” i mniej oderwana od rzeczywistości.

REKLAMA

Tę jakość trudno osiągnąć bez jednego, kluczowego elementu: świadomie wdrożonej technologii AV. Aby zapewnić pracownikowi immersję w hybrydowym środowisku pracy, potrzebne są w pełni zintegrowane systemy audiowizualne.

Jednak obecnie technologia AV to już nie tylko pojedynczy monitor czy soundbar – to całościowy, inteligentny ekosystem, w którym pracownik może osiągnąć komfort i skupienie, wykorzystując jego funkcjonalności dla stworzenia odpowiedniego dla siebie środowiska pracy.

Elementy, które mogą przyczyniać się do immersji w biurze:

  • Design przestrzeni: Ergonomiczne meble, przemyślana akustyka, dostęp do naturalnego światła, rośliny, estetyczny wygląd;
  • Technologie AV: Interaktywne ekrany, systemy dźwiękowe, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR/AR) mogą tworzyć bardziej angażujące i interaktywne środowisko pracy;
  • Oświetlenie: Dynamiczne oświetlenie, które dostosowuje się do pory dnia oraz wykonywanych zadań;
  • Atmosfera: Ogólne wrażenie, jakie wywołuje biuro (czy jest przyjazne, inspirujące, spokojne, pobudzające?);
  • Kultura pracy: Chociaż nie jest elementem fizycznym, kultura wspierająca zaangażowanie i poczucie przynależności również przyczynia się do immersji.

Jednym z przykładów takiej immersji może być sala konferencyjna wyposażona w interaktywny ekran dotykowy, wysokiej jakości system wideokonferencyjny i dźwięk przestrzenny, co sprawia, że hybrydowe spotkania są bardziej angażujące.

Czym jest audiowizualny komfort w środowisku pracy?

Wszystko po prostu działa

Gdy technologia działa tak, jak powinna, pracownik może skupić się na pracy, bez frustracji, stresu i przerywania rytmu dnia. Oczywiście awarie mogą się zdarzyć, ale kluczowe jest szybkie reagowanie. Dlatego jako integrator AV oferujemy pakiety SLA, które obejmują m.in. sprzęt zastępczy i gwarantowany czas przyjazdu serwisanta lub przywrócenia działania systemu, nawet w 24 godziny. Programy wsparcia technicznego SLA to Twój „abonament na święty spokój”.

Za dodatkowe wsparcie służą rozwiązania AV z platformą do zdalnego zarządzania – umożliwiają one Waszemu działowi IT (lub naszym dedykowanym inżynierom serwisu) bieżący monitoring urządzeń, aktualizacje i kontrolę stanu systemów z jednego miejsca.          W sytuacji, gdy potrzebna jest interwencja zewnętrzna, zdalna diagnostyka pozwala skrócić czas reakcji i szybciej przywrócić pełną sprawność, co ma bezpośredni wpływ na komfort pracy Waszych zespołów. 

Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach o prowadzeniu projektu technologicznego w biurze, opublikowanych w magazynie „Obiekty”, warto zabezpieczyć budżet na wsparcie techniczne już na etapie projektowania biura i planowania infrastruktury audiowizualnej w każdej przestrzeni. Wielu interesariuszy pragnie zostać współautorami sukcesu nowego biura, ale chętnych do odpowiedzialności za sprawne działanie systemów po otwarciu i rozwiązywaniu codziennych wyzwań jest z reguły znacznie mniej – dlatego zachęcam do otwarcia  rozmowy pomiędzy działami administracji, HR i IT, aby wspólnie z partnerem AV dążyć do zabezpieczenia komfortu pracy użytkowników oraz zarządzających przestrzenią i infrastrukturą AV biura.

Niska bariera technologiczna

Systemy audiowizualne w biurze muszą być proste i intuicyjne w obsłudze. Pracownik nie powinien być rozpraszany przez nadmierne okablowanie lub skomplikowaną listę kroków, wymaganą do uruchomienia urządzeń potrzebnych do spotkania czy wyświetlenia prezentacji. Dzięki standaryzacji urządzeń we wszystkich salach i biurach, możemy skupić się na naszych obowiązkach, a nie stresować się obsługą nieznanych lub skomplikowanych systemów. Komfort = Efektywność.

Dźwięk, który wspiera koncentrację 

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia akustyka i redukcja hałasu są niezbędne dla osiągnięcia koncentracji. Z badań przeprowadzonych przez GN Audio (marka Jabra) wynika, że:

  • 47% badanych przyznało, że hałas nie pozwala im się skupić,
  • 74% badanych jest mentalnie zmęczonych głośnym środowiskiem pracy,
  • 63% jest fizycznie zmęczonych głośnym środowiskiem pracy.

Ponadto badania prof. Glorii Mark z University of California wykazały, że pracownicy biurowi są rozpraszani średnio co 11 minut, a pełny powrót do koncentracji po takim zakłóceniu zajmuje około 23 minut. 

Dlatego warto skonsultować akustykę planowanych pomieszczeń i proponowaną infrastrukturę AV z niezależnym ekspertem i integratorem AV, aby zapewnić pracownikom odpowiednie narzędzia do komfortowej pracy.

Obraz, który wspiera komunikację 

Naturalna, płynna jakość obrazu to dziś podstawa skutecznych spotkań, zwłaszcza tych hybrydowych. Z popularnych badań komunikacji wiemy, że ton głosu (parajęzyk) i mowa ciała (komunikacja niewerbalna) stanowią większość przekazu informacji, emocji i postaw. Zapewnijmy naszym pracownikom komfort komunikacji niewerbalnej dzięki odpowiedniemu wyposażeniu AV w miejscu pracy.

Gdy obraz i dźwięk są idealnie zsynchronizowane, a przekaz wizualny czytelny, rozmowa przebiega sprawnie, a uczestnicy są bardziej zaangażowani. To nie jest tylko komfort, lecz także fundament efektywnej komunikacji.

Inteligentne systemy AV dla sal konferencyjnych i pracy hybrydowej

Nowoczesne biura potrzebują rozwiązań, które łączą ludzi, przede wszystkim robiąc to sprawnie i bez wysiłku. Inteligentne systemy AV zostały stworzone z myślą o płynnej współpracy, niezależnie od tego, czy jesteśmy w sali konferencyjnej czy też pracujemy zdalnie.

Ich kluczowe cechy są następujące:

  • Integracja systemów: Kamera z AI, system audio, ekran dotykowy, oświetlenie – wszystko działa jako jeden spójny ekosystem;
  • Automatyzacja: System sam dostosowuje ustawienia – światło, dźwięk, kadrowanie mówcy, bez potrzeby ręcznej obsługi;
  • Personalizacja: Użytkownicy mogą szybko dopasować ustawienia do swoich preferencji i stylu pracy np. poprzez regulację oświetlenia, dźwięku czy ustawień ekranów;
  • Wsparcie dla pracy hybrydowej: Zapewniają wysoką jakość obrazu i dźwięku podczas spotkań zdalnych, minimalizując opóźnienia i zapewniając naturalną komunikację;
  • Zarządzanie treścią i przestrzenią: Harmonogramy, monitoring urządzeń, kontrola zużycia energii - wszystko to jest dostępne z poziomu jednej platformy.

Inteligentne zarządzanie przestrzenią – komfort i kontrola w jednym

Nowoczesne biuro to inteligentna przestrzeń, która reaguje na potrzeby użytkowników. Integrując systemy AV z oświetleniem, elektryką, BMS, roletami czy rozwiązaniami BHP, tworzymy środowisko, które można dostosować do stylu pracy, jednym kliknięciem. Automatyczne ustawienia światła, dotykowe panele, kamery z AI – wszystko po to, by pracownik mógł czuć się komfortowo, a zarządzający optymalizowali zużycie energii i obniżali koszty operacyjne.

Sound masking i inteligentne nagłośnienie

Badania pokazują, że hałas biurowy to jeden z największych wrogów koncentracji. Dla klientów mierzących się z tym wyzwaniem polecam systemy maskowania dźwiękiem i inteligentnego nagłośnienia, które tworzą warunki sprzyjające skupieniu i prywatności:

  • eliminując szum tła i maskując rozmowy, zwiększają komfort pracy w otwartej przestrzeni,
  • pozwalają tworzyć obszary o różnym poziomie dźwięku, co wspiera naturalny podział biura na strefy ciche i aktywne,
  • systemy maskowania dźwięku (biały szum, dźwięki natury) pomagają w redukcji rozpraszających dźwięków, tworząc spokojniejsze środowisko pracy, sprzyjające koncentracji.

Te rozwiązania poprawiają akustykę, jak również realnie wpływają na jakość codziennej pracy: zmniejszają stres, podnoszą produktywność, komfort pracy i sprawiają, że przestrzeń biurowa działa w harmonii z człowiekiem.

Odpowiednio dobrane ekrany LED

Dobór ekranów LED to ważny element wpływający na jakość pracy i komfort odbioru treści w nowoczesnym środowisku biurowym, dlatego klienci często proszą nas o wsparcie w tym wyborze. Aby obraz był wyraźny i czytelny w każdych warunkach, ekrany muszą być odpowiednio dopasowane do odległości oglądania oraz poziomu oświetlenia dziennego.

W przypadku ekranów LED warto zwrócić uwagę na tzw. „pixel pitch”, czyli odległość między pikselami. Im mniejszy ten rozstaw, tym większa szczegółowość obrazu, co ma ogromne znaczenie, gdy ekran znajduje się blisko użytkownika.

Równie ważna jest jasność wyrażona w nitach, to ona decyduje o czytelności treści w nasłonecznionych pomieszczeniach. Ekrany z powłoką antyrefleksyjną redukują odbicia światła, zwiększają kontrast i poprawiają widoczność, a szerokie kąty widzenia sprawiają, że obraz jest czytelny i niezakłócony z każdej perspektywy. Wszystkie te parametry przekładają się bezpośrednio na komfort pracy i skuteczność przekazu.

Komfort oglądania i ochrona wzroku

Odpowiednio dobrane ekrany wspierają nie tylko jakość komunikacji, lecz także zdrowie i samopoczucie użytkowników. Prawidłowa odległość od ekranu i odpowiednia jasność zmniejszają zmęczenie oczu, co jest szczególnie ważne podczas długotrwałej pracy lub wielogodzinnych spotkań online.

Zbyt bliskie ustawienie ekranu lub niska rozdzielczość mogą powodować widoczność pojedynczych pikseli, co szybko staje się męczące dla wzroku. Zastosowanie ekranów o wysokim kontraście i szerokich kątach widzenia zapewnia czytelność obrazu niezależnie od miejsca, w którym znajduje się odbiorca. Dzięki temu przekaz pozostaje klarowny, a praca jest bardziej efektywna i przede wszystkim komfortowa.

W jaki sposób można monitorować stan skupienia w zespole?

Nowoczesne systemy audiowizualne mogą nie tylko wspierać efektywną komunikację, ale  też, za zgodą pracowników, pomagać w analizie poziomu skupienia w zespole. Jak to działa?

  • Kamery wykorzystywane np. w salach wideokonferencyjnych mogą analizować mimikę i śledzić wzrok (eye-tracking), oceniając stopień zaangażowania;
  • Mikrofony z funkcją analizy tonacji głosu mogą wykrywać oznaki stresu lub spadku zaangażowania np. poprzez spowolnioną mowę lub zmianę intonacji;
  • Ekrany dotykowe rejestrują styl interakcji: precyzję i szybkość reakcji, co może sugerować zmęczenie poznawcze.

Wszystkie te dane, w odpowiednio skonfigurowanym systemie, mogą pomóc menedżerom lepiej zrozumieć, kiedy zespół potrzebuje chwili wytchnienia, zmiany trybu pracy czy lepszego dopasowania przestrzeni.

Niebieskie światło też ma znaczenie

Niebieskie światło w ciągu dnia pobudza i poprawia koncentrację, blokuje melatoninę, wspiera wydzielanie kortyzolu, wpływa korzystnie na nastrój. Jednak wieczorem, a zwłaszcza w nadmiarze, może przynieść odwrotny efekt: zmęczenie oczu, bóle głowy, suchość i podrażnienia, a także zaburzenia rytmu snu.

Dlatego kluczowe jest dopasowanie światła do pory dnia i aktywności, najlepiej z pomocą zintegrowanych systemów AV, które dzięki inteligentnemu sterowaniu oświetleniem, filtrom niebieskiego światła w ekranach i oprogramowaniu do zarządzania wyświetlaniem, mają potencjał do minimalizowania negatywnego wpływu niebieskiego światła. Kluczem jest świadome wykorzystanie tych możliwości oraz projektowanie przestrzeni biurowych we współpracy z integratorem AV z uwzględnieniem aspektów oświetleniowych.

Obserwacje z wdrożeń – dlaczego SLA to dziś nie luksus, lecz konieczność?

W świecie pracy hybrydowej liczy się jedno: systemy AV muszą po prostu działać. Bo kiedy przyjeżdżasz do biura na ważne spotkanie, ostatnią rzeczą, jaką chcesz usłyszeć, jest komunikat „nie działa”. Nieodpowiednie warunki akustyczne, brak obrazu czy rozłączający się system wideokonferencyjny wpływają na irytację, powodując realną stratę czasu i zauważalny spadek efektywności (zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy zespół pracuje rotacyjnie, a dostępność kluczowych osób spada).

Tu z pomocą przychodzi SLA, czyli gwarantowany poziom wsparcia technicznego. To nie tylko szybka reakcja i serwis na miejscu, lecz także magazyn sprzętu zastępczego, zdalna diagnoza usterek i bierzące wsparcie. Dzięki temu Twój zespół może skupić się na pracy, a nie na technicznych problemach. A z kolei Ty zyskujesz pewność, że technologia nie wstrzyma Twojej firmy, gdy będziesz na urlopie. Program SLA to Twój „abonament na  święty spokój”.

Na co dziś zwracają uwagę działy HR, IT, Workplace i inne?

Działy HR koncentrują się na komforcie i zadowoleniu pracowników, technologia ma realnie wspierać ich codzienną pracę. Kluczowe są funkcjonalności systemów AV, które wpływają na jakość współpracy i dobrostan zespołów.

Dział IT oczekuje stabilnych, bezawaryjnych rozwiązań, które są bezpieczne, łatwe w utrzymaniu i nie obciążają działu technicznego. Ważna jest też możliwość zdalnego zarządzania i szybka reakcja serwisowa.

Dział Marketingu chce, aby biuro było reprezentacyjne i atrakcyjne dla odwiedzających, a także mieć odpowiednie narzędzia do produkcji rolek, webinarów czy innych materiałów audio-wideo.

Z kolei dział Workplace skupia się na tworzeniu nowoczesnego, atrakcyjnego środowiska pracy. Systemy AV mają być intuicyjne i wykorzystywane w pełni, dlatego liczy się prosty onboarding, standaryzacja rozwiązań i spójne doświadczenie użytkownika we wszystkich salach.

Warto stworzyć platformę komunikacji między tymi działami oraz integratorem AV, aby wspólnie stworzyć inteligentny ekosystem do komfortowej i efektywnej pracy dla wszystkich pracowników.

Decydując się na współpracę z partnerem AV i usługę serwisowania zapewniasz swojej organizacji komfort, bezpieczeństwo i pewność działania, jak również ograniczasz ryzyko nieprzewidzianych problemów oraz kosztów.

Dowiedz się więcej i przejdź na stronę https://aplusv.pl/ 

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

Magazyn
<< ARTYKUŁ TOWARZYSZĄCY

Za kulisami komfortu

W jaki sposób partner AV wspiera Twoje biuro i efektywną pracę?

Marta Jędrzejczak-Woronowicz
International Sales & Marketing Director, A+V Systemy Audiowizualne
Pokaż bio

Ma ponad 15-letnie doświadczenie w opiece nad globalnymi klientami z różnych obszarów: od finansów, IT, hotelarstwa przez edukację, medycynę, stowarzyszenia aż pod organizacje charytatywne i sektor publiczny. Od lat porusza się w międzynarodowym środowisku biznesowym i poszerza swoje kompetencje na zagranicznych rynkach. Z powodzeniem współpracuje z klientami z różnych kultur biznesowych w Europie, obu Amerykach i na Bliskim Wschodzie.Marta zajmuje się rozwojem sieci klientów i partnerów A+V nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji biznesowych wykorzystuje wiedzę zespołu ekspertów A+V, doradza w zakresie cyfryzacji biur i adaptacji nowych technologii do pracy hybrydowej. Jej misją jest dążenie do podniesienia poziomu satysfakcji pracowników biurowych, a także wzrost ich efektywności i zaangażowania dzięki standaryzacji i odpowiednio dobranym rozwiązaniom audiowizualnym.

Ma ponad 15-letnie doświadczenie w opiece nad globalnymi klientami z różnych obszarów: od finansów, IT, hotelarstwa przez edukację, medycynę, stowarzyszenia aż pod organizacje charytatywne i sektor publiczny. Od lat porusza się w międzynarodowym środowisku biznesowym i poszerza swoje kompetencje na zagranicznych rynkach. Z powodzeniem współpracuje z klientami z różnych kultur biznesowych w Europie, obu Amerykach i na Bliskim Wschodzie.

Marta zajmuje się rozwojem sieci klientów i partnerów A+V nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji biznesowych wykorzystuje wiedzę zespołu ekspertów A+V, doradza w zakresie cyfryzacji biur i adaptacji nowych technologii do pracy hybrydowej. Jej misją jest dążenie do podniesienia poziomu satysfakcji pracowników biurowych, a także wzrost ich efektywności i zaangażowania dzięki standaryzacji i odpowiednio dobranym rozwiązaniom audiowizualnym.

Rozmawiał/-a
Sylwia Łysak
Stanowisko

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń biurowa zanurza Cię w pracy, zamiast od niej odciągać. Immersyjne środowisko biurowe ma na celu zwiększenie zaangażowania pracowników, poprawę ich produktywności, kreatywności i ogólnego zadowolenia z pracy. Sprawia, że praca staje się bardziej „obecna” i mniej oderwana od rzeczywistości.

REKLAMA

Tę jakość trudno osiągnąć bez jednego, kluczowego elementu: świadomie wdrożonej technologii AV. Aby zapewnić pracownikowi immersję w hybrydowym środowisku pracy, potrzebne są w pełni zintegrowane systemy audiowizualne.

Jednak obecnie technologia AV to już nie tylko pojedynczy monitor czy soundbar – to całościowy, inteligentny ekosystem, w którym pracownik może osiągnąć komfort i skupienie, wykorzystując jego funkcjonalności dla stworzenia odpowiedniego dla siebie środowiska pracy.

Elementy, które mogą przyczyniać się do immersji w biurze:

  • Design przestrzeni: Ergonomiczne meble, przemyślana akustyka, dostęp do naturalnego światła, rośliny, estetyczny wygląd;
  • Technologie AV: Interaktywne ekrany, systemy dźwiękowe, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR/AR) mogą tworzyć bardziej angażujące i interaktywne środowisko pracy;
  • Oświetlenie: Dynamiczne oświetlenie, które dostosowuje się do pory dnia oraz wykonywanych zadań;
  • Atmosfera: Ogólne wrażenie, jakie wywołuje biuro (czy jest przyjazne, inspirujące, spokojne, pobudzające?);
  • Kultura pracy: Chociaż nie jest elementem fizycznym, kultura wspierająca zaangażowanie i poczucie przynależności również przyczynia się do immersji.

Jednym z przykładów takiej immersji może być sala konferencyjna wyposażona w interaktywny ekran dotykowy, wysokiej jakości system wideokonferencyjny i dźwięk przestrzenny, co sprawia, że hybrydowe spotkania są bardziej angażujące.

Czym jest audiowizualny komfort w środowisku pracy?

Wszystko po prostu działa

Gdy technologia działa tak, jak powinna, pracownik może skupić się na pracy, bez frustracji, stresu i przerywania rytmu dnia. Oczywiście awarie mogą się zdarzyć, ale kluczowe jest szybkie reagowanie. Dlatego jako integrator AV oferujemy pakiety SLA, które obejmują m.in. sprzęt zastępczy i gwarantowany czas przyjazdu serwisanta lub przywrócenia działania systemu, nawet w 24 godziny. Programy wsparcia technicznego SLA to Twój „abonament na święty spokój”.

Za dodatkowe wsparcie służą rozwiązania AV z platformą do zdalnego zarządzania – umożliwiają one Waszemu działowi IT (lub naszym dedykowanym inżynierom serwisu) bieżący monitoring urządzeń, aktualizacje i kontrolę stanu systemów z jednego miejsca.          W sytuacji, gdy potrzebna jest interwencja zewnętrzna, zdalna diagnostyka pozwala skrócić czas reakcji i szybciej przywrócić pełną sprawność, co ma bezpośredni wpływ na komfort pracy Waszych zespołów. 

Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach o prowadzeniu projektu technologicznego w biurze, opublikowanych w magazynie „Obiekty”, warto zabezpieczyć budżet na wsparcie techniczne już na etapie projektowania biura i planowania infrastruktury audiowizualnej w każdej przestrzeni. Wielu interesariuszy pragnie zostać współautorami sukcesu nowego biura, ale chętnych do odpowiedzialności za sprawne działanie systemów po otwarciu i rozwiązywaniu codziennych wyzwań jest z reguły znacznie mniej – dlatego zachęcam do otwarcia  rozmowy pomiędzy działami administracji, HR i IT, aby wspólnie z partnerem AV dążyć do zabezpieczenia komfortu pracy użytkowników oraz zarządzających przestrzenią i infrastrukturą AV biura.

Niska bariera technologiczna

Systemy audiowizualne w biurze muszą być proste i intuicyjne w obsłudze. Pracownik nie powinien być rozpraszany przez nadmierne okablowanie lub skomplikowaną listę kroków, wymaganą do uruchomienia urządzeń potrzebnych do spotkania czy wyświetlenia prezentacji. Dzięki standaryzacji urządzeń we wszystkich salach i biurach, możemy skupić się na naszych obowiązkach, a nie stresować się obsługą nieznanych lub skomplikowanych systemów. Komfort = Efektywność.

Dźwięk, który wspiera koncentrację 

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia akustyka i redukcja hałasu są niezbędne dla osiągnięcia koncentracji. Z badań przeprowadzonych przez GN Audio (marka Jabra) wynika, że:

  • 47% badanych przyznało, że hałas nie pozwala im się skupić,
  • 74% badanych jest mentalnie zmęczonych głośnym środowiskiem pracy,
  • 63% jest fizycznie zmęczonych głośnym środowiskiem pracy.

Ponadto badania prof. Glorii Mark z University of California wykazały, że pracownicy biurowi są rozpraszani średnio co 11 minut, a pełny powrót do koncentracji po takim zakłóceniu zajmuje około 23 minut. 

Dlatego warto skonsultować akustykę planowanych pomieszczeń i proponowaną infrastrukturę AV z niezależnym ekspertem i integratorem AV, aby zapewnić pracownikom odpowiednie narzędzia do komfortowej pracy.

Obraz, który wspiera komunikację 

Naturalna, płynna jakość obrazu to dziś podstawa skutecznych spotkań, zwłaszcza tych hybrydowych. Z popularnych badań komunikacji wiemy, że ton głosu (parajęzyk) i mowa ciała (komunikacja niewerbalna) stanowią większość przekazu informacji, emocji i postaw. Zapewnijmy naszym pracownikom komfort komunikacji niewerbalnej dzięki odpowiedniemu wyposażeniu AV w miejscu pracy.

Gdy obraz i dźwięk są idealnie zsynchronizowane, a przekaz wizualny czytelny, rozmowa przebiega sprawnie, a uczestnicy są bardziej zaangażowani. To nie jest tylko komfort, lecz także fundament efektywnej komunikacji.

Inteligentne systemy AV dla sal konferencyjnych i pracy hybrydowej

Nowoczesne biura potrzebują rozwiązań, które łączą ludzi, przede wszystkim robiąc to sprawnie i bez wysiłku. Inteligentne systemy AV zostały stworzone z myślą o płynnej współpracy, niezależnie od tego, czy jesteśmy w sali konferencyjnej czy też pracujemy zdalnie.

Ich kluczowe cechy są następujące:

  • Integracja systemów: Kamera z AI, system audio, ekran dotykowy, oświetlenie – wszystko działa jako jeden spójny ekosystem;
  • Automatyzacja: System sam dostosowuje ustawienia – światło, dźwięk, kadrowanie mówcy, bez potrzeby ręcznej obsługi;
  • Personalizacja: Użytkownicy mogą szybko dopasować ustawienia do swoich preferencji i stylu pracy np. poprzez regulację oświetlenia, dźwięku czy ustawień ekranów;
  • Wsparcie dla pracy hybrydowej: Zapewniają wysoką jakość obrazu i dźwięku podczas spotkań zdalnych, minimalizując opóźnienia i zapewniając naturalną komunikację;
  • Zarządzanie treścią i przestrzenią: Harmonogramy, monitoring urządzeń, kontrola zużycia energii - wszystko to jest dostępne z poziomu jednej platformy.

Inteligentne zarządzanie przestrzenią – komfort i kontrola w jednym

Nowoczesne biuro to inteligentna przestrzeń, która reaguje na potrzeby użytkowników. Integrując systemy AV z oświetleniem, elektryką, BMS, roletami czy rozwiązaniami BHP, tworzymy środowisko, które można dostosować do stylu pracy, jednym kliknięciem. Automatyczne ustawienia światła, dotykowe panele, kamery z AI – wszystko po to, by pracownik mógł czuć się komfortowo, a zarządzający optymalizowali zużycie energii i obniżali koszty operacyjne.

Sound masking i inteligentne nagłośnienie

Badania pokazują, że hałas biurowy to jeden z największych wrogów koncentracji. Dla klientów mierzących się z tym wyzwaniem polecam systemy maskowania dźwiękiem i inteligentnego nagłośnienia, które tworzą warunki sprzyjające skupieniu i prywatności:

  • eliminując szum tła i maskując rozmowy, zwiększają komfort pracy w otwartej przestrzeni,
  • pozwalają tworzyć obszary o różnym poziomie dźwięku, co wspiera naturalny podział biura na strefy ciche i aktywne,
  • systemy maskowania dźwięku (biały szum, dźwięki natury) pomagają w redukcji rozpraszających dźwięków, tworząc spokojniejsze środowisko pracy, sprzyjające koncentracji.

Te rozwiązania poprawiają akustykę, jak również realnie wpływają na jakość codziennej pracy: zmniejszają stres, podnoszą produktywność, komfort pracy i sprawiają, że przestrzeń biurowa działa w harmonii z człowiekiem.

Odpowiednio dobrane ekrany LED

Dobór ekranów LED to ważny element wpływający na jakość pracy i komfort odbioru treści w nowoczesnym środowisku biurowym, dlatego klienci często proszą nas o wsparcie w tym wyborze. Aby obraz był wyraźny i czytelny w każdych warunkach, ekrany muszą być odpowiednio dopasowane do odległości oglądania oraz poziomu oświetlenia dziennego.

W przypadku ekranów LED warto zwrócić uwagę na tzw. „pixel pitch”, czyli odległość między pikselami. Im mniejszy ten rozstaw, tym większa szczegółowość obrazu, co ma ogromne znaczenie, gdy ekran znajduje się blisko użytkownika.

Równie ważna jest jasność wyrażona w nitach, to ona decyduje o czytelności treści w nasłonecznionych pomieszczeniach. Ekrany z powłoką antyrefleksyjną redukują odbicia światła, zwiększają kontrast i poprawiają widoczność, a szerokie kąty widzenia sprawiają, że obraz jest czytelny i niezakłócony z każdej perspektywy. Wszystkie te parametry przekładają się bezpośrednio na komfort pracy i skuteczność przekazu.

Komfort oglądania i ochrona wzroku

Odpowiednio dobrane ekrany wspierają nie tylko jakość komunikacji, lecz także zdrowie i samopoczucie użytkowników. Prawidłowa odległość od ekranu i odpowiednia jasność zmniejszają zmęczenie oczu, co jest szczególnie ważne podczas długotrwałej pracy lub wielogodzinnych spotkań online.

Zbyt bliskie ustawienie ekranu lub niska rozdzielczość mogą powodować widoczność pojedynczych pikseli, co szybko staje się męczące dla wzroku. Zastosowanie ekranów o wysokim kontraście i szerokich kątach widzenia zapewnia czytelność obrazu niezależnie od miejsca, w którym znajduje się odbiorca. Dzięki temu przekaz pozostaje klarowny, a praca jest bardziej efektywna i przede wszystkim komfortowa.

W jaki sposób można monitorować stan skupienia w zespole?

Nowoczesne systemy audiowizualne mogą nie tylko wspierać efektywną komunikację, ale  też, za zgodą pracowników, pomagać w analizie poziomu skupienia w zespole. Jak to działa?

  • Kamery wykorzystywane np. w salach wideokonferencyjnych mogą analizować mimikę i śledzić wzrok (eye-tracking), oceniając stopień zaangażowania;
  • Mikrofony z funkcją analizy tonacji głosu mogą wykrywać oznaki stresu lub spadku zaangażowania np. poprzez spowolnioną mowę lub zmianę intonacji;
  • Ekrany dotykowe rejestrują styl interakcji: precyzję i szybkość reakcji, co może sugerować zmęczenie poznawcze.

Wszystkie te dane, w odpowiednio skonfigurowanym systemie, mogą pomóc menedżerom lepiej zrozumieć, kiedy zespół potrzebuje chwili wytchnienia, zmiany trybu pracy czy lepszego dopasowania przestrzeni.

Niebieskie światło też ma znaczenie

Niebieskie światło w ciągu dnia pobudza i poprawia koncentrację, blokuje melatoninę, wspiera wydzielanie kortyzolu, wpływa korzystnie na nastrój. Jednak wieczorem, a zwłaszcza w nadmiarze, może przynieść odwrotny efekt: zmęczenie oczu, bóle głowy, suchość i podrażnienia, a także zaburzenia rytmu snu.

Dlatego kluczowe jest dopasowanie światła do pory dnia i aktywności, najlepiej z pomocą zintegrowanych systemów AV, które dzięki inteligentnemu sterowaniu oświetleniem, filtrom niebieskiego światła w ekranach i oprogramowaniu do zarządzania wyświetlaniem, mają potencjał do minimalizowania negatywnego wpływu niebieskiego światła. Kluczem jest świadome wykorzystanie tych możliwości oraz projektowanie przestrzeni biurowych we współpracy z integratorem AV z uwzględnieniem aspektów oświetleniowych.

Obserwacje z wdrożeń – dlaczego SLA to dziś nie luksus, lecz konieczność?

W świecie pracy hybrydowej liczy się jedno: systemy AV muszą po prostu działać. Bo kiedy przyjeżdżasz do biura na ważne spotkanie, ostatnią rzeczą, jaką chcesz usłyszeć, jest komunikat „nie działa”. Nieodpowiednie warunki akustyczne, brak obrazu czy rozłączający się system wideokonferencyjny wpływają na irytację, powodując realną stratę czasu i zauważalny spadek efektywności (zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy zespół pracuje rotacyjnie, a dostępność kluczowych osób spada).

Tu z pomocą przychodzi SLA, czyli gwarantowany poziom wsparcia technicznego. To nie tylko szybka reakcja i serwis na miejscu, lecz także magazyn sprzętu zastępczego, zdalna diagnoza usterek i bierzące wsparcie. Dzięki temu Twój zespół może skupić się na pracy, a nie na technicznych problemach. A z kolei Ty zyskujesz pewność, że technologia nie wstrzyma Twojej firmy, gdy będziesz na urlopie. Program SLA to Twój „abonament na  święty spokój”.

Na co dziś zwracają uwagę działy HR, IT, Workplace i inne?

Działy HR koncentrują się na komforcie i zadowoleniu pracowników, technologia ma realnie wspierać ich codzienną pracę. Kluczowe są funkcjonalności systemów AV, które wpływają na jakość współpracy i dobrostan zespołów.

Dział IT oczekuje stabilnych, bezawaryjnych rozwiązań, które są bezpieczne, łatwe w utrzymaniu i nie obciążają działu technicznego. Ważna jest też możliwość zdalnego zarządzania i szybka reakcja serwisowa.

Dział Marketingu chce, aby biuro było reprezentacyjne i atrakcyjne dla odwiedzających, a także mieć odpowiednie narzędzia do produkcji rolek, webinarów czy innych materiałów audio-wideo.

Z kolei dział Workplace skupia się na tworzeniu nowoczesnego, atrakcyjnego środowiska pracy. Systemy AV mają być intuicyjne i wykorzystywane w pełni, dlatego liczy się prosty onboarding, standaryzacja rozwiązań i spójne doświadczenie użytkownika we wszystkich salach.

Warto stworzyć platformę komunikacji między tymi działami oraz integratorem AV, aby wspólnie stworzyć inteligentny ekosystem do komfortowej i efektywnej pracy dla wszystkich pracowników.

Decydując się na współpracę z partnerem AV i usługę serwisowania zapewniasz swojej organizacji komfort, bezpieczeństwo i pewność działania, jak również ograniczasz ryzyko nieprzewidzianych problemów oraz kosztów.

Dowiedz się więcej i przejdź na stronę https://aplusv.pl/ 

REKLAMA
O autorze
O rozmówcach

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.