Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Stabilny popyt, rosnące koszty wykończenia i zielone umowy - rynek biurowy w Warszawie

REKLAMA

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w pierwszej połowie 2024 roku z aktywnością najemców przekraczającą poziom 316 000 m kw. i nieznacznie spadającym współczynnikiem pustostanów do 10,9 proc., wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę doradczą Savills. Odnotowane trendy obejmują rosnącą popularność elastycznych przestrzeni biurowych i zielonych umów najmu oraz wydłużanie się okresów najmu.

Rynek biurowy w Warszawie Q1 2024

WYŻSZA PODAŻ I WIĘCEJ BIUR W BUDOWIE

Na koniec czerwca roku całkowita podaż powierzchni biurowej w stolicy wynosiła 6,25 miliona m kw. Około 45 proc. tej powierzchni znajduje się w centralnych strefach miasta, z czego 1,01 miliona m kw. zlokalizowane jest w Centralnym Obszarze Biznesu (CBD), a 1,81 miliona m kw. w strefie Centrum. Pozostałe 55 proc. powierzchni biurowej znajduje się poza centrum, przy czym największą niecentralną strefą biurową jest Służewiec, który stanowi 17 proc. całkowitej podaży w mieście.W pierwszej połowie roku na rynek trafiło łącznie 63 700 m kw. nowej powierzchni biurowej, dla porównania, w całym 2023 roku dostarczono 60 900 m kw. Największe zakończone projekty to trzecia faza kompleksu Lixa realizowanego przez Yareal (26 300 m kw.), renowacja Saski Crescent (15 500 m kw.) oraz budynek Vibe A wybudowany przez Ghelamco (15 000 m kw.).Eksperci Savills wskazują w raporcie, że na koniec czerwca w budowie było 281 000 m kw. warszawskich biur, z czego 83 proc. (234 100 m kw.) znajdowało się w strefach centralnych, w tym 198 600 m kw. w strefie Centrum i 35 500 m kw. w CBD. Od początku roku rozpoczęto budowę ponad 92 400 m kw. powierzchni biurowej ulokowanej w sześciu budynkach, w tym w największych: V Tower (renowacja; 30 700 m kw.), Skyliner II (23 000 m kw.) oraz VENA (15 400 m kw.).

PÓŁROCZE POD ZNAKIEM RENEGOCJACJI

Od stycznia do końca czerwca najemcy w Warszawie podpisali umowy najmu na 316 400 m kw. powierzchni biurowej, co daje spadek o zaledwie 2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku. W pierwszym kwartale popyt wyniósł około 138 000 m kw., a w drugim wzrósł do 178 400 m kw. Największą popularnością cieszyły się biura poza centrum, na które przypadło 60 proc. całkowitego popytu (190 100 m kw.). W puli podpisanych umów ponad połowę – 51 proc. – stanowiły renegocjacje. Na nowe umowy przypadło 41 proc., na ekspansje 7 proc., a na przednajmy tylko 1 proc.

"Obecnie na rynku często mamy do czynienia z wysokimi kosztami wykończenia, które mogą utrudniać najemcom, zwłaszcza tym poszukującym mniejszych biur, dopięcie warunków najmu. Oczekują oni wsparcia przy urządzaniu powierzchni w wysokim standardzie, podczas gdy dla właścicieli najważniejsza jest efektywność finansowa. Jednym z rozwiązań jest oczywiście wydłużenie okresu najmu do siedmiu lub nawet dziesięciu lat, co często nie zadowala jednak najemców. Alternatywą może być wybór elastycznych powierzchni biurowych, które oferują bardzo wysoki standard i które od ręki można wynająć na krótki okres. Jesteśmy przekonani, że elastyczne biura będą rosły w siłę i będą coraz bardziej popularne, szczególnie wśród najemców zainteresowanych mniejszymi powierzchniami" – mówi Jarosław Pilch, Head of Tenant Representation, Office Agency, Savills Polska.

ZIELONE UMOWY NA TOPIE

Na koniec pierwszego półrocza w Warszawie było 680 400 m kw. wolnej powierzchni biurowej, co przełożyło się na współczynnik pustostanów na poziomie 10,9 proc. (spadek o 20 pb. w porównaniu kwartał do kwartału i 50 pb. r/r). Eksperci Savills wskazują, że obecnie tylko w dwóch strefach współczynnik utrzymuje się powyżej pułapu 100 000 m kw. – w strefie Służewiec (207 900 m kw. i 19,6 proc.) oraz Centrum (160 600 m kw. i 8,9 proc.). Najmniej wolnych biur na koniec czerwca odnotowano w korytarzu ul. Puławskiej (współczynnik pustostanów na poziomie 5,3 proc.).

"Wraz z wymogami wynikającymi z unijnych wytycznych, cele środowiskowe stają się coraz ważniejsze dla najemców biur. Dążenie firm do neutralności klimatycznej sprawia, że nie ma już odwrotu od budowania i użytkowania „zielonych budynków”. Co istotne, Warszawa potrafi bardzo dobrze odpowiadać na te potrzeby, posiadając w zasobach około 70% powierzchni biurowej certyfikowanej zgodnie ze standardami BREEAM, LEED lub WELL. To znacznie ułatwia najemcom wybór biura spełniającego najwyższe standardy ekologiczne. W pierwszej połowie 2024 roku co najmniej 85 proc. wynajętej powierzchni w mieście znajdowało się w budynkach z certyfikatami" – komentuje Daniel Czarnecki, Head of Landlord Representation, Savills Polska.

Czynsze ofertowe w najlepszych lokalizacjach w Centralnym Obszarze Biznesu (CBD) na koniec analizowanego okresu średnio utrzymywały się na poziomie od 22,50 do 26,00 EUR/m kw./miesiąc, a w niektórych budynkach przekraczały 27,00 EUR/m kw./miesiąc. Na Służewcu, największej niecentralnej strefie, po niewielkich podwyżkach za najlepsze biura trzeba było zapłacić między 13,25 a 15,00 EUR/m kw./miesiąc.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.