
Cyfrowe serce Polski bije w Data Center: boom inwestycyjny, zielone rewolucje i strażnicy niezawodności
Polska inwestuje w zielone Data Center
Dodaj do ulubionych:
Opublikowano:
30.06.2025
30.06.2025
W erze cyfrowej transformacji, centra przetwarzania danych (Data Center) odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu nowoczesnych społeczeństw, zapewniając nieprzerwane działanie banków, szpitali i innych instytucji. Polska, dzięki strategicznej lokalizacji i rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi chmurowe, przeżywa boom inwestycyjny w tym sektorze. W dobie rosnących cen energii i wymogów ESG, efektywność energetyczna staje się jednym z kluczowych wyzwań dla operatorów Data Center, co prowadzi do innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania zużyciem energii i redukcji emisji CO₂.
Wystarczy chwila – jeden błąd, jeden przestój – by cyfrowy świat, na którym codziennie opiera się nasze życie, mógł runąć jak domek z kart. Bez centrów przetwarzania danych (Data Center) nie zadziałają terminale płatnicze, nie zostaną przelane środki w bankowości elektronicznej, a lekarz nie uzyska dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta. A jednak o tych kluczowych dla funkcjonowania nowoczesnych społeczeństw obiektach mówi się bardzo niewiele. Polska staje się jednym z najważniejszych graczy w regionie w sektorze Data Center – co może oznaczać cyfrową rewolucję, ale i nowe wyzwania, zwłaszcza energetyczne.
Według najnowszych prognoz Agencji Badania Rynku PMR, moc zainstalowana w polskich Data Center do 2030 roku wzrośnie z obecnych 160 MW aż do ponad 500 MW – co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię pół miliona gospodarstw domowych. To efekt rosnącego zapotrzebowania na usługi chmurowe, rozwój e-commerce, popularyzację sztucznej inteligencji oraz masową digitalizację państw i biznesów. Polska, ze względu na centralne położenie w Europie, stabilność infrastrukturalną oraz atrakcyjne warunki inwestycyjne, przyciąga światowych gigantów tej branży.
Ale za fasadą nowoczesnych serwerowni – często przypominających futurystyczne twierdze – stoi opowieść o ludziach, którzy czuwają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, by te skomplikowane systemy działały bez zarzutu. Mowa o firmach zajmujących się serwisem i utrzymaniem Data Center, takich jak ENGIE Services Sp. z o.o. Oddział SAR w Warszawie – specjalizująca się w realizacji złożonych projektów energetycznych i infrastrukturalnych dla pomieszczeń IT w formule Design-Build-Operate-Maintain.
Chief Communications Officer
+48 604 299 672
magdalena.jarominska@engie.com ENGIE Polska Sp. z o.o.
ul. Grochowska 312, 03-839 Warszawa
www.engie-polska.pl
„W naszym kraju powstają nowoczesne kompleksy serwerowe będące cyfrowymi 'sercami' gospodarki i społeczeństwa. Ich znaczenie wykracza jednak daleko poza branżę IT – rozwój rynku Data Center i praca firm odpowiedzialnych za ich utrzymanie mają ogromny wpływ na codzienne życie każdego z nas” – mówi Zbigniew Kowalski, Dyrektor Rozwoju ds. Data Center w ENGIE Services.To właśnie zespoły specjalistów odpowiadają za ciągłość działania najważniejszych technologii – od zasilania gwarantowanego, przez klimatyzację precyzyjną, aż po skomplikowane systemy przeciwpożarowe i monitoringu. Ich rola przypomina czasem tę strażaków stojących nad szybko narastającym płomieniem – każda awaria musi zostać natychmiast zdiagnozowana i usunięta, by nie doprowadzić do katastrofalnych skutków dla gospodarki, zdrowia publicznego i porządku społecznego. Jednym z największych wyzwań, przed którym stoi obecnie rynek Data Center, jest efektywność energetyczna. Przy ogromnych ilościach prądu zużywanego przez serwery oraz ich systemy chłodzenia, centra danych odpowiadają już za 1–1,5% ogólnoświatowej konsumpcji energii elektrycznej – według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Realne zagrożenie stanowi nie tylko koszt rosnących rachunków za energię, ale też konieczność spełnienia coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych i ESG. Nowoczesne Data Center podejmują dziś szereg działań, które mają na celu redukcję zużycia energii i emisji CO₂. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się optymalizacje systemów chłodzenia – na przykład poprzez podwyższanie dopuszczalnej temperatury w komorach serwerowych zgodnie z rekomendacjami amerykańskiego stowarzyszenia inżynierów HVAC – ASHRAE. Różnica zaledwie 2–3 stopni Celsjusza może skutkować znaczącym zmniejszeniem obciążenia agregatów chłodniczych. Kolejnym rozwiązaniem jest odzysk ciepła odpadowego z serwerów, które można wykorzystać do ogrzewania biurowców lub sąsiednich budynków. Takie działania nie tylko zwiększają sprawność energetyczną kampusu, ale też zmniejszają całkowity ślad węglowy. W dużych kompleksach tego typu optymalizacje mogą skutkować obniżeniem emisji CO₂ nawet o setki ton rocznie. Dodatkowo operatorzy Data Center, tacy jak ENGIE, coraz częściej sięgają po tzw. "Białe Certyfikaty" – instrumenty finansowe wydawane za działania prowadzące do udokumentowanej redukcji zużycia energii. Sprzedaż takich certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii może przynieść operatorom setki tysięcy złotych rocznie, stanowiąc zarazem motywację do dalszych inwestycji w rozwiązania energooszczędne.
„W świecie, w którym każda transakcja, rozmowa czy diagnoza lekarska odbywa się w oparciu o systemy cyfrowe, niezawodność Data Center to fundament bezpieczeństwa cywilizacyjnego” – podsumowuje Zbigniew Kowalski z ENGIE. – „A zadaniem firm takich jak nasza jest zadbać o to, by ten fundament był stabilny, niezawodny i – co szczególnie ważne dzisiaj – jak najbardziej zielony.”Za tą niewidzialną warstwą cyfrowego świata stoją wyspecjalizowane zespoły ludzi, technologie przyszłości i codzienna, wymagająca praca, która – paradoksalnie – najlepiej widoczna jest wtedy, gdy wszystko działa bez zarzutu. W epoce cyfrowej transformacji, gdzie sekunda przerwy potrafi zaważyć na ludzkim życiu i finansach jednej firmy czy milionów obywateli, infrastruktura Data Center przestaje być tylko komponentem IT – staje się nerwem cywilizacji. ENGIE Polska, jako część międzynarodowego giganta energetycznego, z dumą wspiera cyfrową transformację poprzez dostarczanie efektywnych, niskoemisyjnych rozwiązań dla rynku Data Center, przemysłu i samorządów w Polsce. Z ponad 17,9 mln zł kapitału zakładowego i zespołem wysokiej klasy inżynierów – firma pozostaje cichym bohaterem cyfrowej epoki. Kontakt dla mediów: Magdalena Jaromińska
Chief Communications Officer
+48 604 299 672
magdalena.jarominska@engie.com ENGIE Polska Sp. z o.o.
ul. Grochowska 312, 03-839 Warszawa
www.engie-polska.pl
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
