
Jak rozwijać senior management w branży Facility Management (i nie tylko)

„Widziałam/widziałem już wszystko. Albo prawie wszystko. Czego ja się jeszcze mogę nauczyć? Poza tym, starych drzew się nie przesadza….” Brzmi znajomo? Idąc tym tropem, zaproponowanie doświadczonemu Liderowi warsztatu z podstaw komunikacji to jak strzelić sobie w szkoleniowe kolano.
Im wyżej osoby postawione w hierarchii, tym trudniej:
- znaleźć czas w służbowym kalendarzu na wszystko, co nie jest związane z core businessem
- zmotywować do działań rozwojowych
- zakomunikować, iż jest obszar, nad którym Lider powinien pracować
Wniosek zatem nasuwa się sam: im bardziej spersonalizowane i zindywidualizowane działanie rozwojowe, tym większa szansa na (rozwojowy) sukces.Poniżej kilka konkretnych przykładów działań rozwojowych umiejętności miękkich i zarządzania ludźmi, które mogą być stosowane przez senior management w branży Facility Management:
- Szkolenia i warsztaty: nastawione na analizę własnych stylów zachowania, zarządzania i komunikacji. Przykładem mogą być warsztaty Insights Discovery, Extended DISC, FRIS.
- Mentoring i coaching: Umożliwienie senior managerom udziału w programach mentoringowych lub zapewnienie im sesji coachingowych może pomóc w indywidualnym rozwoju i poprawie ich umiejętności zarządzania ludźmi. Uwaga! Wybór osoby coacha i mentora jest tu kluczowy! Proces mentoringowy to nie jednokrotne spotkanie, tylko cały cykl (np. 6 spotkań w odstępie 3-4 tygodni)
- Projekty rozwojowe: Zachęcanie senior managerów do angażowania się w projekty rozwojowe, które wymagają wykorzystania i rozwinięcia określonych umiejętności miękkich, takich jak przywództwo, negocjacje czy rozwiązywanie konfliktów.
- Feedback 360 stopni: Przeprowadzenie regularnych ocen 360 stopni, które obejmują opinie zarówno podwładnych, jak i współpracowników oraz przełożonych, może pomóc senior managerom w identyfikacji obszarów do poprawy i skutecznym rozwoju swoich umiejętności miękkich.
- Case studies i grupowe dyskusje: Organizowanie sesji case studies lub grupowych dyskusji na temat konkretnych sytuacji z życia zawodowego może pomóc senior managerom w praktycznym zastosowaniu swoich umiejętności miękkich i wymianie doświadczeń z innymi.
- Wykorzystanie wydarzeń branżowych: Zachęcanie senior managerów do uczestnictwa w konferencjach, seminariach i innych wydarzeniach branżowych może umożliwić im zdobycie nowej wiedzy, wymianę doświadczeń z innymi profesjonalistami oraz rozwijanie umiejętności networkingowych.
Kombinacja tych działań może skutecznie wspierać rozwój umiejętności miękkich i people managementu wśród liderów. Kluczem jest dobór, po uprzedniej diagnozie. I co ważne – osoby które zajmują się działaniami szkoleniowymi, rozwojowymi czy talent management mają niezwykle trudne zadanie „sprzedania” koncepcji czy tez metody osoby w wysokiej randze. Najczęściej słyszymy „to nie jest teraz najlepszy moment”. Na co odpowiadam: nigdy nie będzie takiego, czym najczęściej wywołuję uśmiech zrozumienia na twarzach liderów. Zróbmy to teraz (lub przynajmniej zaplanujmy teraz) bo szkolenia odłożone na potem, w 99 % nigdy nie dochodzą do skutku.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
