Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Dagmara Solik: FM to ludzie. A ludzi trzeba rozwijać!

Dodaj do ulubionych:
REKLAMA

Możemy mieć najlepsze, najbardziej funkcjonalne, ekologiczne, certyfikowane i inteligentne budynki na świecie (biurowce, magazyny, parking etc.), będące wizytówką każdej organizacji – na niewiele się to jednak zda, bez profesjonalnej obsługi FM. A FM to przede wszystkim ludzie, a dopiero potem obiekty. I to właśnie oni, poprzez swoją obsługę klienta (zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego) są „ludzką” wizytówką firmy.

Nowe technologie czy umiejętności miękkie?

A dzieje się to na każdym szczeblu i stanowisku w strukturach FM: od serwisu sprzątającego i ochrony zaczynając (ten miły Pan Franek, zawsze drzwi otworzy, kiedy biegniemy z bagażami albo Pani Krysia, która odkłada nasz ulubiony kubek na swoje miejsce) przez cały wachlarz stanowisk front i back officowych (recepcja to centrum dowodzenia wszechświata!) na senior managemencie kończąc (strategiczny i dobrze zaplanowany FM może przynieść wymierne, finansowe korzyści, liczone – w zależności od wielkości firmy – w setkach tysięcy złotych).

Jak więc szkolić i rozwijać specjalistów branży FM?

W najprostszym i najbardziej intuicyjnym podziale, inwestując w rozwój umiejętności operacyjnych (tzw. umiejętności twarde, czyli konkretne umiejętności, jakie posiadamy, np. znajomość języków obcych, specjalistyczne wiedza w danych zakresie) oraz behawioralnych (tzw. umiejętności miękkie, które odnoszą się do umiejętności osobistych, naszych cech, sposobu działania i postrzegania otoczenia). W naszym cyklu wpisów skupimy się na drugim obszarze, w odniesieniu do 3 grup pracowników:

  • Junior/middle
  • Senior
  • Zespoły FM

Pracownicy poziomu junior/middle stanowią największą grupę w branży FM, zaliczamy tutaj zarówno tzw. pracowników blue jak i white collar. Pracownicy poziomu senior to kadra menedżerska, liderzy zespołów, dyrektorzy administracyjni, członkowie zarządów. Zespoły FM to cała drabina hierarchii i w każdej firmie wygląda ona inaczej, w zależności od zakresu zadań, za jakie odpowiedzialny jest zespół. W kolejnych wpisach przyjrzymy się każdej z tych grup bardziej szczegółowo i zaproponujemy narzędzia rozwojowo – szkoleniowe, dedykowane każdemu poziomowi.

Dlaczego szkolenie pracowników (zarówno w obszarach twardych jak i miękkich) jest istotne?

Z kilku powodów:

  • Efektywność operacyjna: szkolenie pracowników w zakresie najlepszych praktyk zarządzania obiektami przyczynia się do zwiększenia efektywności operacyjnej. Lepsze zrozumienie systemów i procesów może prowadzić do optymalizacji zasobów, co przekłada się na lepsze wykorzystanie budżetu i zasobów.
  • Bezpieczeństwo: wiele aspektów działalności FM dotyczy bezpieczeństwa, zarówno pracowników, jak i użytkowników obiektów. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pozwala pracownikom rozpoznawać zagrożenia, stosować odpowiednie procedury awaryjne oraz dbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy.
  • Zachowanie standardów: branża FM często ma do czynienia z różnymi regulacjami i standardami dotyczącymi zarządzania obiektami. Szkolenie pracowników pomaga utrzymać zgodność z przepisami prawnymi i branżowymi oraz stosować się do najwyższych standardów jakościowych.
  • Zwiększenie satysfakcji klientów: pracownicy, którzy są dobrze przeszkoleni, mogą lepiej obsługiwać potrzeby klientów i użytkowników obiektów. Poprawa obsługi klienta przyczynia się do zwiększenia satysfakcji klientów, co może prowadzić do lojalności klientów i pozytywnego wizerunku firmy.
  • Nowe technologie i innowacje: szkolenie pracowników w branży FM pozwala wprowadzać nowe technologie i innowacje w procesach zarządzania obiektami. Pracownicy, którzy są dobrze zaznajomieni z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, mogą wykorzystać je w celu poprawy efektywności i wydajności operacyjnej.
  • Rozwój personelu: szkolenie pracowników jest również istotne dla rozwoju personelu. Daje pracownikom możliwość zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, co może prowadzić do awansu zawodowego i motywacji do dalszego rozwoju kariery.

W skrócie: szkolenie pracowników w branży FM ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia efektywności operacyjnej, bezpieczeństwa, zgodności z przepisami, satysfakcji klientów oraz rozwoju personelu. Dlatego też jest to ważny element strategii zarządzania zasobami ludzkimi i rozwoju firmy w tej dziedzinie.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.