
Francuski fundusz przejmuje biurowiec w Szczecinie

SCPI Transitions Europe zarządzany przez Arkéa Real Estate Investment Management zakupił od Greenstone Asset Managment w pełni wynajęty biurowiec Lastadia Office położony na wyspie przy zachodnim brzegu Odry w Szczecinie. To kolejna w ostatnich tygodniach transakcja na biurowych rynkach regionalnych z udziałem Greenstone, funduszu specjalizującego się w inwestycjach private equity. Na początku czerwca firma poinformowała z kolei o zakupie budynku biurowego Format w Gdańsku.
Jak zwracają uwagę eksperci Cushman & Wakefield, Szczecin charakteryzuje się obecnie najniższym poziomem pustostanów spośród głównych rynków biurowych w Polsce, wynikającym ze stabilnego popytu przy mocno ograniczonej podaży, co może motywować część funduszy nieruchomościowych, aby inwestować właśnie na tym rynku. Sprzedającego w transakcji wspierała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield oraz kancelaria LegalKraft. Po stronie Arkéa REIM w proces zaangażowane były firmy Sienna Investment Managers i Syrena Real Estate oraz kancelaria Dentons.Szczecin jest jednym z głównych rynków biurowych w Polsce i jest pozytywnie kojarzony m.in. z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, świetnym biznesowym połączeniem z Niemcami i krajami Skandynawii oraz rozbudowaną infrastrukturą, co czyni go strategicznym hubem dla europejskiego rynku e-commerce. Uwagę inwestorów w tym mieście zwraca między innymi położona pomiędzy zachodnim a wschodnim brzegiem Odry wyspa Łasztownia, która dzięki rozpoczętej ponad dekadę temu rewitalizacji, staje się nowym sercem miasta. Dalsze plany zakładają zwiększenie liczby atrakcyjnych, ogólnodostępnych przestrzeni miejskich, czy też rozwój transportu publicznego i tworzenie nowych możliwości dla wzrostu biznesu.
"Cieszymy się z finalizacji sprzedaży naszego budynku do SCPI Transitions Europe, francuskiego funduszu instytucjonalnego zarządzanego przez Arkéa REIM, poszukującego bezpiecznych aktywów o mocnym ratingu inwestycyjnym. Cieszymy się również, że pozostajemy asset managerem projektu" mówi Stephane Chauvel, Partner w Greenstone.
"Lastadia to nasze drugie udane wyjście z projektu biurowego po sprzedaży Tensor w 2022 roku. W ciągu 5-letniego okresu, w którym budynek ten znajdował się w naszym portfolio, udało nam się znacząco zwiększyć WAULT i średni czynsz, co pozwoliło nam wygenerować wyjątkowy zwrot dla naszych inwestorów" dodaje Marcin Gajewski, Partner, Greenstone.
Lastadia Office oferuje ponad 12,6 tys. mkw. powierzchni, rozmieszczonej na sześciu nadziemnych piętrach. Na tyłach budynku oraz na sąsiedniej działce również będącej przedmiotem sprzedaży znajduje się 258 miejsc nadziemnych parkingowych. Budynek został oddany do użytku w 2013 roku i otrzymał certyfikat zrównoważonego rozwoju BREEAM na poziomie Very Good. Ponadczasowa architektura budynku z elementami cegły klinkierowej, szklanej fasady i aluminium, koresponduje z pobliskimi przedwojennymi zabudowaniami oraz otoczeniem po obu stronach Odry. Poza lokalem gastronomiczym, sklepem spożywczym i paczkomatem na parterze inwestycji, w okolicy znajduje się wiele kawiarni i restauracji na nabrzeżu rzeki.
"Położenie, standard budynku, długoletnie umowy najmu z mocnymi, dobrze znanymi najemcami oraz niski poziom podaży tego typu powierzchni w Szczecinie przyczyniły się do sukcesu komercjalizacji Lastadia Office, a w konsekwencji transakcji inwestycyjnej. Wśród najemców obiektu warto wymienić np. e.ON, home.pl czy mBank. Te czynniki w połączeniu z atrakcyjnością Szczecina jako północno-zachodniego miasta portowego przyciągającego międzynarodowy biznes do Polski, sprawiły, że tak renomowany podmiot jak Arkéa REIM, w imieniu SCPI Transitions Europe, zainteresował się inwestycją w Lastadia Office” tłumaczy Marcin Kocerba, Partner w Dziale Capital Markets w Cushman & Wakefield w Polsce.
Arkéa Real Estate Investment Management, spółka zależna Crédit Mutuel Arkéa, specjalizuje się w zarządzaniu funduszami nieruchomości. Działa na kilku kluczowych rynkach europejskich, zapewniając specjalistyczną wiedzę w zakresie inwestycji w nieruchomości komercyjne i mieszkaniowe.
"Ta pierwsza akwizycja w Polsce, w Szczecinie, 150 km od Berlina, pozwala nam zbudować przyczółek na niedostatecznie zaopatrzonym rynku z historycznie niskim wskaźnikiem pustostanów i solidnymi podstawami, a także licznymi projektami infrastrukturalnymi częściowo finansowanymi przez Europejski Bank Inwestycyjny. Aktywa te wygenerują szczególnie atrakcyjny zwrot dzięki ryzyku najmu dzielonemu pomiędzy ponad trzydziestu najemców, ze średnim okresem najmu wynoszącym 6 lat" wyjaśnia Abdelkader Guennioui, zarządzający funduszem w Arkéa REIM.
Greenstone to butikowa firma inwestycyjna i zarządzająca aktywami, działająca na rynku od 2017 roku. Do tej pory Greenstone zainwestował ponad 100 milionów euro w polskie aktywa nieruchomościowe, osiągając wyniki przekraczające oczekiwania nawet na obecnym, bardzo wymagającym rynku. Fundusz plasując kapitał międzynarodowych inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, swoją uwagę skupia szczególnie wokół sektora biurowego.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
