


CAFM i BIM, czyli katalizator korzyści dla branży FM
Branża konstrukcyjna jest w trakcie wielkiej rewolucji, napędzanej przez modelowanie informacji o budynku (BIM) i technologie CAFM, czyli cyfrowe wspomaganie procesu zarządzania nieruchomością i infrastrukturą techniczną. Postęp technologiczny zmienia sposób tworzenia, projektowania i realizacji projektów budowlanych, co ma bezpośrednie przełożenie na jego eksploatację. Jako firma zajmująca się utrzymaniem technicznym nieruchomości mamy przyjemność doświadczać w praktyce korzyści, jakie przynosi połączenie nowoczesnych technik integrujących projektowanie, budowę i zarządzanie eksploatacją nowoczesnego i wymagającego obiektu, jakim jest aquapark w Płocku.
Warto podkreślić, że użycie metodologii BIM stanowiło jeden z warunków realizacji przetargu na publiczny obiekt. Cieszy nas fakt, że postęp technologiczny i długoterminowe spojrzenie dotyczą również niekomercyjnych inwestycji.Połączenie CAFM i BIM to dla nas, jako firmy zarządzającej infrastrukturą techniczną swego rodzaju „rentgen w oczach”. Dzięki dostępowi do modelu BIM budynku mamy szybszy dostęp do precyzyjnych danych technicznych, również w odniesieniu do miejsc, które są trudno dostępne fizycznie. Przekłada się to bezpośrednio na sprawny przepływ informacji, szybkość diagnozy problemu i możliwości jego rozwiązania. Możliwość wyznaczenia trasy obchodu, z zaznaczeniem punktów krytycznych i usterek przez wizualizację na planie, pozwala lepiej zaplanować pracę zespołu i podział zadań obsługi technicznej. To szczególnie istotne w branży, w której zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników technicznych jest bardzo wysokie, a liczba kompetentnych osób nie rośnie adekwatnie do potrzeb. Dzięki pracy „na żywym organizmie” i aktualizacji danych w modelu wiedza o budynku jest utrwalana w formie cyfrowej, nie tylko w pamięci pracowników obsługujących nieruchomość.


Cyfryzacja danych o budynku, poprzez użyteczną i łatwą w obsłudze aplikację mobilną ułatwia dostęp do informacji o urządzeniu w przypadku awarii. Fotogrametria daje możliwość precyzyjnego (co do centymetra!) wykonania pomiaru powierzchni przed pracami aranżacyjnymi i zaplanowania ich kosztów.Połączenie BIM i CAFM usprawnia współpracę z firmami wykonawczymi, również realizującymi prace gwarancyjne. Zaznaczenie konkretnego urządzenia, wraz z lokalizacją na planie przyspiesza reakcję na usterki i ułatwia dochowanie warunków gwarancji.Ostatnim, nie mniej ważnym aspektem zastosowania tych dwóch technologii, są długoterminowe korzyści dla właściciela i zarządcy nieruchomości. Praca na żywym modelu nieruchomości pozwala śledzić anomalie w pracy urządzeń, uprzedzać awarie, w bardziej zrównoważony sposób wykorzystywać zasoby budynku i lepiej planować inwestycje.Podsumowując, integracja systemu CAFM z modelem BIM to dodatkowy katalizator korzyści obu tych technologii dla wszystkich stron zaangażowanych w długoterminową realizację inwestycji. Liczymy na zacieśnienie relacji w branży konstrukcyjnej i coraz więcej projektów, w których te technologie się zazębiają.Daniel LaskowskiKierownik ds. Rozwoju BiznesuVINCI Facilities Polskaemail: daniel.laskowski@vinci-facilities.plLinkedin

Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
