
Od dawna poszukiwałem organizacji, która zadedykowałaby swoje działania właśnie stronie zamawiającej, skupiając się głównie na obszarze Corporate Real Estate. Łącząca wiedzę i doświadczenie z wielu obszarów, a także pokazująca, że strona zamawiająca jest najważniejsza w skomplikowanej układance, zwanej zarządzaniem nieruchomościami korporacyjnymi. I chyba znalazłem. Zapraszamy do rozmowy z Rafałem Sosińskim, pełniącym funkcję Team Leader Facility Management w ECE Projektmanagement Polska Spółka, który wraz z Tomaszem Kwiatkowskim (obecnie: Westbridge) pełni rolę Country Managera tej zacnej organizacji.
Krzysztof Kogut: Chciałbym zapytać o inicjatywę CoreNet. Proszę opowiedzieć coś więcej na jej temat. Docierały do mnie sygnały ze Stanów Zjednoczonych, że jest to dosyć ciekawa, amerykańska organizacja.
Rafał Sosiński: Tak, zgadza się. CoreNet Global to organizacja amerykańska, która wywodzi się z Atlanty. Łączy w sobie podmioty, które tworzyły podwaliny pod amerykańskie ustawodawstwo w obszarze zarządzania obiektami. Z jednej strony zrzesza praktyków i ekspertów z tej dziedziny, a z drugiej – specjalistów, którzy doradzali i wciąż doradzają administracji amerykańskiej, co jest bardzo silnym i charakterystycznym elementem CoreNet. Poprzednio były to dwie oddzielne organizacje zrzeszające zarządców i specjalistów, które połączyły się, tworząc CoreNet.
Obecnie organizacja pełni również rolę promującą dobre standardy i prowadzi szkolenia. Działamy w 50 krajach i liczymy ponad 10 tysięcy członków, co w moim odczuciu stanowi realną siłę. Należy jednak pamiętać, że nie jest to organizacja masowa. Skupiamy się nie na ilości, lecz na jakości członków – na decydentach. Są to osoby, które współtworzą strategie firm, mają na nie wpływ lub dostarczają dla nich kluczowe usługi, serwisy czy doradztwo.
Krzysztof Kogut: Jeśli mielibyśmy określić kompetencje, o których mówimy w ramach waszej organizacji, to czy jest to typowy real estate plus Facility Management i usługi, czy może coś szerzej?
Rafał Sosiński: Jesteśmy organizacją non-profit. Naszym celem statutowym jest edukacja, certyfikacja, opracowywanie publikacji oraz propagowanie standardów i wiedzy w obszarze corporate real estate. To znacznie więcej niż samo zarządzanie, które jest przecież bardzo szerokim pojęciem. My koncentrujemy się na obszarze korporacyjnym, a zwłaszcza na przestrzeni pracy, czyli na tak modnym ostatnio workplace.
To, co mnie osobiście przekonuje do CoreNet, to umiejętność wybierania istotnych tematów i prognozowania trendów. Pierwszy prezydent CoreNet już 20 lat temu powiedział, że kluczowa będzie zmiana i trafnie określił kierunki, w których organizacja powinna podążać, co po latach się sprawdziło. Staramy się być źródłem sprawdzonych informacji, w czasach, gdy jesteśmy zalewani ogromną ilością danych i konferencji, co utrudnia dotarcie do meritum. CoreNet, poprzez swoje lokalne oddziały i duże konferencje, funkcjonuje niczym katalizator, przekazując to, co naszym zdaniem jest wiodącym trendem.
Siła naszej globalnej sieci jest ogromna. Dla przykładu: Gdybym potrzebował informacji na temat centrów usług w Azji, wystarczy, że zadzwonię do mojego odpowiednika w Singapurze, a on udzieli mi tych informacji za darmo. Normalnie taka wiedza jest trudno dostępna. Ten networking jest motorem naszych działań.
Krzysztof Kogut: Wspomniałeś o obszarze corporate real estate, który jest bardzo ciekawy i niejednorodny. Z czego wynika ta wielobranżowość i multifunkcjonalność waszego środowiska? Dlaczego integracja następuje właśnie na takich stykach?
Rafał Sosiński: Zanim udzielę odpowiedzi na pytanie, opowiem, kogo zrzeszamy. Obok specjalistów od corporate real estate i firm dostarczających usługi, zrzeszamy również środowisko akademickie, wielu młodych liderów oraz organizacje użytku publicznego, takie jak samorządy lokalne czy inne podmioty non-profit.
A dlaczego właśnie corporate real estate? Ponieważ, patrząc na rynek w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych, organizacji zrzeszających zarządców nieruchomości jest bardzo dużo. Brakowało natomiast podmiotu, który koncentruje się na specyfice korporacji i rozumie, jak działają finanse, działy prawne i jak to wszystko ze sobą połączyć. Zarządzanie portfolio nieruchomości w korporacji to coś zupełnie innego niż zarządzanie spółdzielnią mieszkaniową czy gminą. Wśród naszych członków znajdują się koncerny, takie jak: Coca-Cola, Shell, BP, Amazon czy Google. Na pierwszy rzut oka nie kojarzą się one bezpośrednio z nieruchomościami, ale skala ich operacji i posiadane przez nie portfolio to ogromne wyzwania.
Te firmy to także liderzy zmian. Warto posłuchać, w jaki sposób Coca-Cola tworzy przestrzeń pracy dla swoich pracowników. Ich model jest niezwykle przemyślany. Czy ktoś dzisiaj w Polsce zastanawia się nad tym, czy biurka dla pracowników powinny być podgrzewane? Robi się to po to, by pracownik w klimatyzowanym biurze, dotykając chłodnego od wentylacji blatu, nie odczuwał dyskomfortu. To pokazuje skalę detalu, o której myślą największe korporacje, organizując środowisko pracy.
Krzysztof Kogut: Wspomniałeś, że wyznaczacie kierunki rozmów. Jakie trzy lub cztery tematy są obecnie dla was najważniejsze w dyskusji o corporate real estate?
Rafał Sosiński: Mamy różne poziomy wymiany informacji: spotkania lokalne w danym kraju, regionalne oraz duże konferencje dla całego regionu, jak EMEA. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech zorganizowaliśmy w ostatnim roku kilkanaście takich spotkań.
Jeden z ciekawszych tematów dotyczył bezpieczeństwa budynków – zarówno pod kątem cybernetycznym, fizycznym, jak i bezpieczeństwa pracy. Zaprosiliśmy praktyków, w tym przedstawicieli niemieckiego stowarzyszenia VDS, aby na konkretnych przykładach omówić, na co zwracają uwagę firmy, w tym ubezpieczeniowe. Staramy się pokazywać punkt widzenia zarządcy, właściciela i użytkownika.
Drugim kluczowym tematem jest workplace. Na naszym spotkaniu Beyond Workplace staraliśmy się pokazać, czym tak naprawdę jest środowisko pracy i jak różne są jego definicje dla zarządcy, pracodawcy i pracownika. Dzięki współpracy z firmami takimi jak ISS czy WOT, uczestnicy mogli nie tylko dyskutować, ale też zobaczyć i dotknąć konkretnych rozwiązań.
Oczywiście trzecim wiodącym tematem jest energia i ESG. Obejmuje to zieloną energię, sposoby jej kontraktowania i raportowanie. To temat, który będzie z nami już chyba zawsze i który omawiamy z perspektywy firmy doradczej, zarządcy oraz producenta energii.
Prowadzimy również cykl webinarów pod nazwą Sparring Partner, skierowany do całego regionu. Zapraszamy dwóch ekspertów, którzy w cywilizowany sposób „walczą na argumenty" wokół określonej tezy. Omawialiśmy na przykład dylemat: wewnętrzny czy zewnętrzny FM? Albo czy sztuczna inteligencja to nadchodząca szansa, czy może Armagedon.
Krzysztof Kogut: W jaki sposób pozycjonuje się obecnie corporate real estate względem innych funkcji biznesowych w organizacji? Czy to wciąż funkcja typowo back-endowa, czy może jej rola się zmienia? Czy jest solidnym filarem? Czy w dobie szybkich technologii nie staje się kotwicą?
Rafał Sosiński: To bardzo dobre pytanie. Odpowiedź brzmi: To zależy od lokalizacji. Inaczej jest w Polsce, a inaczej w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. W Niemczech CoreNet jest silnie zintegrowany na przykład z organizacją ZIA (Zentraler Immobilien Ausschuss), stanowiąc dla niej ciało doradcze w kwestiach korporacyjnych i mając realny wpływ na legislację. W USA świadomość strategicznej roli corporate real estate jest jeszcze głębiej zakorzeniona.
Czy jest kotwicą? Pojawiają się takie głosy. W czasach ogromnej dynamiki zmian corporate real estate nie jest superinnowacyjny – to nie jest IT. Procesy decyzyjne bywają wolniejsze. Ale czy hamuje postęp? Tak, w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. Z jednej strony, stopowanie hurraoptymistycznego pędu w kierunku sztucznej inteligencji i wiary, że rozwiąże ona wszystkie problemy, ma sens. Z drugiej, obawa przed nowymi technologiami i utratą miejsc pracy również nie jest dobrą drogą. Bez corporate real estate nie da się istnieć.
Krzysztof Kogut: Od kiedy działacie w Polsce, jaką macie strukturę i kto do was należy?
Rafał Sosiński: W Polsce działamy od dwóch i pół roku. Jesteśmy częścią rozdziału (chapter) Centralna Europa, do którego należą również Niemcy, Austria i Szwajcaria. Polska jest obecnie najbardziej dynamicznym obszarem rozwoju. Naszą strukturę podzieliliśmy na dwa podregiony. Regionem centralno-południowym kieruje Tomasz Kwiatkowski, wspierany przez Katarzynę Lubiec z ISS World. Ja, razem z Tomaszem Torowem, odpowiadam za część północno-wschodnią. Mamy w zespole fantastyczne osoby z różnych firm, m.in. z CBRE, Reds czy Oracle. Dzielimy kompetencje również merytorycznie, mając osoby odpowiedzialne za finanse, ESG, digitalizację czy Facility Management.
Krzysztof Kogut: Jakie są warunki członkostwa i kogo zapraszacie do współpracy?
Rafał Sosiński: Każdy może do nas przystąpić. Członkostwo jest płatne i roczna składka wynosi około 850 euro, w zależności od profilu – inaczej dla członka korporacyjnego, tzw. end-usera, a inaczej dla dostawcy usług. Mamy zniżki dla większych grup z jednej firmy. Niższe składki obowiązują członków akademickich (ok. 500 euro), prasę oraz młodych liderów poniżej 35. roku życia. Co ważne, oferujemy bezpłatny, miesięczny okres próbny. Największym benefitem jest to, że opłacone członkostwo wiąże się z dostępem do wszystkich lokalnych wydarzeń CoreNet na całym świecie oraz do wszystkich webinarów za darmo, z wyłączeniem dużych, osobno płatnych konferencji.
Krzysztof Kogut: Dziękuję za rozmowę. Myślę, że uzyskałem komplet informacji. Chciałbym jednak poruszyć jeszcze jedną kwestię – ewentualnej współpracy.
Komentarz