Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Wpływ funduszy unijnych na rozwój infrastruktury biurowej w Polsce. Część 1.

Dodaj do ulubionych:
No items found.
REKLAMA

Polska należy do Unii Europejskiej już od ponad 20 lat. Od maja 2004 roku, kiedy wstąpiła do wspólnoty, aż do dziś, zmieniła się nie do poznania. Choć w kontekście tej transformacji wspomina się najczęściej o nowych, drogach, autostradach, szpitalach czy innych obiektach użyteczności publicznej, to w ciągu ostatnich dwóch dekad na jej mapie pojawiło się też wiele biurowców i kompleksów biznesowych. Niektóre z nich powstały nawet bezpośrednio dzięki środkom pochodzącym z unijnych dotacji! Sprawdźmy, jaki był wpływ funduszy unijnych na rozwój infrastruktury biurowej w Polsce na przykładach inwestycji, które zostały w mniejszej lub większej części przez nie finansowane.

Naturalny rozwój infrastruktury biurowej w Polsce od 2004 roku

Po dołączeniu do Unii Europejskiej Polska stała się atrakcyjną destynacją biznesową. Naturalną konsekwencją wzrostu zainteresowania ze strony inwestorów z całego świata, był dynamiczny rozwój infrastruktury biurowej. W Polsce, szczególnie wyraźnie można było obserwować go w miastach, gdzie w ciągu ostatnich dwóch dekad przybyło po kilkadziesiąt nowoczesnych biurowców i kompleksów biznesowych łączących w sobie różne funkcje, np. administracyjne, handlowe i kulturowe. Co ciekawe, dzięki rozwojowi infrastruktury drogowej i transportowej po wejściu do UE, powstały one nie tylko w centrach dużych miast, takich jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Łódź, czy Opole, ale i na ich obrzeżach, czy też w mniejszych miastach powiatowych.

Wpływ funduszy unijnych - przykłady inwestycji biurowych

Choć nie sposób nie przyznać, że na rozwój infrastruktury biurowej w Polsce po dołączeniu do UE najbardziej wpłynęły jednak inwestycje o charakterze komercyjnym, realizowane przez prywatnych inwestorów z ich własnych środków, to nie brakowało także takich, które otrzymały solidne wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. W poniższym zestawieniu prezentujemy najciekawsze inwestycje biurowe, które zostały zrealizowane dzięki środkom pochodzącym z dotacji.

Jagiellońskie Centrum Innowacji Life Science

Jednym z ciekawszych obiektów biurowych, które powstały w ciągu ostatnich 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej z pomocą dotacji jest Jagiellońskie Centrum Innowacji Life Science zarządzane przez spółkę powołaną w 2004 roku przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Budowa kompleksu kosztowała niemal 172 mln złotych, z czego 101 mln pochodziło z Funduszy Unijnych - wsparcie UE obejmowało więc ponad połowę wartości inwestycji, co jest stosunkową rzadkością. Wybudowane dzięki niemu centrum Life science położone przy ul. Bobrzyńskiego 14 w Krakowie składa się z 4 budynków o przeznaczeniu biurowym i laboratoryjnym o łącznej powierzchni 20 000 m2. Najemcami biur, które są wynajmowane przez spółkę w większości na rynku komercyjnym, są innowacyjne firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne prowadzące badania nad nowoczesnymi kosmetykami, lekami, preparatami i eksperymentalnymi terapiami, również w zakresie inżynierii genetycznej.

Kielecki Park Technologiczny

Kielecki Park Technologiczny, znany też jako Technopark Kielce położony przy ul. Olszewskiego 6, zaspokajał potrzeby lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli środowiska naukowego od 2008 roku. W 2009 roku, Urząd Miasta Kielce wystąpił z wnioskiem o dotację na rozbudowę kompleksu, co skutkowało przyznaniem 20 mln euro dofinansowania do projektu, którego realizacja kosztowała łącznie 85 milionów. Technopark Kielce przystosowano m.in. do potrzeb firm technologicznych z sektora chemicznego. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, a kompleks przez kolejne lata rozwijał się do tego stopnia dynamicznie, że w 2014 roku Urząd Miasta Kielce otrzymał kolejną dotację z funduszy unijnych, tym razem na kwotę 119 mln złotych. Śródki zostały przeznaczone na rozwój obszarów badawczo-rozwojowych na terenie parku.

Park Naukowo - Technologiczny w Opolu

Inwestycję o podobnym charakterze zrealizowano dzięki Funduszom Europejskim w Opolu przy ul. Technologicznej 2. Budowa Parku Naukowo-Technicznego Opole z zapleczem biurowym na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw kosztowała 39,5 miliona złotych, z czego prawie 20 milionów pochodziło z dotacji przyznanej przez Unię Europejską. W ramach projektu na terenie parku wzniesiono obiekt o powierzchni 8800 m2 wyposażony w sześć hal, zaplecze administracyjne, sanitarne i socjalne oraz biura o łącznej powierzchni blisko 1200 m2. Park Naukowo-Technologiczny Opole, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w 2012 roku, jest Instytucją Otoczenia Biznesu, czyli organizacją non-profit, która nie czerpie klasycznych zysków z działalności, a działa jako wsparcie lokalnej przedsiębiorczości i środowisk naukowych.

Ekologiczny kompleks biurowców GPP Business Park

Równie ciekawą inwestycję częściowo finansowaną Funduszami Unijnymi zakończono w Katowicach, a dokładniej - na obszarze Górnośląskiego Parku Przemysłowego przy ul.Konduktorskiej 39. Budowa ekologicznych budynków administracyjno-biurowych na terenie kompleksu, która kosztowała łącznie 43 miliony złotych, nie byłaby możliwa bez dotacji UE na kwotę 15 mln złotych. Kompleks GPP Business Park Katowice składa się z czterech biurowców o łącznej powierzchni 30 000 m2. W ich budowie wykorzystano najnowocześniejsze technologie takie jak jak systemy trigeneracji i kogeneracji, fotowoltaikę, czy pompy ciepła, które redukują

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

No items found.