Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Warszawski rynek biurowy na tle innych stolic Europy Środkowo-Wschodniej

Dodaj do ulubionych:
No items found.
REKLAMA

W pierwszej połowie 2024 roku powierzchnia biurowa w regionie CEE zwiększyła się o 213.000 m kw. Największy wzrost odnotowano w Budapeszcie (78.300 m kw.). Liczba realizowanych projektów pozostaje ograniczona na większości rynków. Deweloperzy w dużej mierze uzależniają swoje plany inwestycyjne od zawarcia wstępnych umów najmu - liczba projektów spekulacyjnych pozostaje niska. Jedynym wyjątkiem jest Praga, gdzie liczba prowadzonych budów zwiększyła się niemal dwukrotnie w porównaniu do końca roku 2023.

Ogólny udział niewynajętych powierzchni, jakie są dostępne w stolicach regionu CEE, zwiększył się minimalnie w I połowie 2024 roku i wyniósł 11,6%, w porównaniu do 11,5% w IV kwartale 2023 roku. W perspektywie średnioterminowej, niższa liczba realizowanych projektów spowoduje spadek pustostanów. Mniejsza dostępność będzie bardziej odczuwalna w segmencie biur klasy „prime”, ponieważ najemcy coraz częściej przenoszą się do obiektów oferujących wyższą jakość. Eksperci JLL oraz iO Partners przedstawiają analizę trendów na rynku biurowym w Polsce na tle innych krajów Europy Środkowo- Wschodniej.

  • W pierwszej połowie 2024 roku łączny popyt na biura w Warszawie wyniósł 316.400 mkw.,była to wielkość porównywalna z tym samym okresem w 2023 roku. Przedłużenia umów stanowiły 51% łącznego wolumenu transakcji. W pierwszej połowie roku deweloperzy oddali do użytku w Warszawie ponad 60.000 mkw. biur. Rok 2024 będzie kolejnym, charakteryzującym się obniżoną podażą nowych obiektów - szacunki przewidują, że wyniesie ona około 100.000 mkw.
  • W Bratysławie w pierwszej połowie roku zawarto umowy najmu na 105.700 mkw. powierzchni, zaś średnia pięcioletnia dla okresów półrocznych wynosi 95.400 mkw.. Największą aktywność odnotowano w centralnej dzielnicy biznesowej, która oferuje szeroką gamę usług dla pracowników i charakteryzuje się wysokim poziomem dostępności.
  • W Budapeszcie, popyt brutto wyniósł 238.200 mkw., co oznacza 22% wzrost r/r. Popyt netto wyniósł 128.400 mkw.. Przedłużenia umów najmu stanowiły 46%, zaś nowe umowy - 34% wszystkich transakcji.
  • W Bukareszcie, popyt brutto wyniósł w I połowie 2024 roku około 156.400 mkw. i był o 5% niższy niż w tym samym okresie 2023 roku. Popyt netto również spadł w tym czasie o 8%, osiągając poziom 78.100 mkw.. Przedłużenia i renegocjacje umów stanowiły 50% łącznego wolumenu transakcji zawartych w pierwszej połowie 2024 roku. Wynik ten był minimalnie (o 1,5%) wyższy niż udział 48,5% osiągnięty w pierwszej połowie 2023 r.
  • Na rynku biurowym w Pradze w pierwszej połowie roku odnotowano znaczący popyt na biura - wyniósł on 327.300 mkw.h. Popyt netto wyniósł natomiast 183.000 mkw. i był wyższy o 33% r/r. Wynikało to z faktu zawarcia znaczącej umowy najmu z jednym z największych czeskich banków.
"Spodziewamy się, że w drugiej połowie 2024 roku poziom popytu na biura będzie się stopniowo zwiększał dzięki poprawiającym się wskaźnikom ekonomicznym. Najemcy są gotowi zapłacić ekstra za biurowiec najwyżej jakości, a także za przyjazne dla środowiska biura znajdujące się w dogodnych lokalizacjach. Wielu z nich nadal pozwala swoim pracownikom na pracę hybrydową. Wszystko to sprawia, że znaczną część aktywności na rynku stanowią przedłużenia aktualnych umów najmu. Wysokość nowej podaży pozostanie w kolejnych dwóch latach ograniczona. Mniejsza liczba realizowanych projektów przełoży się na dalszy wzrost stawek czynszu, szczególnie w obiektach typu „prime”. Pragnąc przyciągnąć nowych najemców lub utrzymać aktualne poziomy wynajęcia biur, starsze obiekty będą konkurować stawkami czynszu i elastycznością w długości okresów najmu” - zauważa Mateusz Polkowski, Head of Research & Consultancy, JLL.

Obecna sytuacja w sektorze biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej odzwierciedla ostrożne, ale strategiczne podejście zarówno deweloperów, jak i najemców. Przy wskaźniku pustostanów utrzymującym się powyżej 10% i ograniczeniu nowej podaży, spodziewamy się stopniowego zacieśniania rynku. Prawdopodobnie doprowadzi to do wzrostu stawek czynszów za najlepsze powierzchnie, szczególnie w dobrze zlokalizowanych obiektach wysokiej jakości. Ogólne ożywienie na rynku będzie jednak łagodzone przez utrzymującą się sytuację gospodarczą, a także dynamicznie rozwijające się hybrydowe modele pracy” – komentuje Charles Boudet, CEO w iO Partners.


REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

No items found.