Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zyska nowe miejsce do pracy i nauki.

Dodaj do ulubionych:
No items found.
REKLAMA

Studenci i artyści ożywią zaniedbany fragment śródmieścia na obrzeżach Starego Miasta. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (UAP) rozpoczyna adaptację Starej Papierni. Będzie się w niej mieścić unikatowa prototypownia.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego w roku 2020 przyznał Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu dofinasowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020 na przebudowę zespołu budynków Starej Papierni przy ul. Szyperskiej 8, w Poznaniu. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, w dniu 27 kwietnia 2021 roku podpisano umowę o dofinansowanie projektu, które ostatecznie przypieczętowało rozpoczęcie realizacji inwestycji. Kwota przyznanego dofinansowania ze środków europejskich to aż 22 mln 886 tys. zł. Dodatkowo koszt przebudowy i zakupu wyposażenia zostanie pokryty z pieniędzy pochodzących z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3,2 mln zł) Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (8,5 mln zł), a także ze środków własnych UAP (10,9 mln zł). Cała inwestycja będzie kosztować ponad 46 milionów złotych. W lutym 2022 roku rozstrzygnięto przetarg na przebudowę Starej Papierni w formule zaprojektuj i wybuduj. Wygrała go poznańska firma DEMIURG, która specjalizuje się w tego typu realizacjach.

„Niezwykle cieszymy się, że możemy realizować kolejną inwestycję w Poznaniu i to w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Nasze wieloletnie doświadczenie z zabytkową tkanką sprawia, że z pełną świadomością mogę powiedzieć, że będzie to kolejna realizacja zakończona sukcesem, a Poznań zyska miejsce, w którym młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoje artystyczne pasje.” – Mikołaj Jankowski, Prezes Zarządu DEMIURG sp. z o.o.

Władze uczelni planują, że jeszcze w tym roku powstanie tu unikalna w Polsce, Prototypownia UAP stanowiąca uczelniane centrum cyfrowe, gdzie studenci a także pracownicy UAP będą mogli realizować swoje projekty badawcze ze szczególnym uwzględnieniem prototypowania projektów w branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz – uznanej i znaczącej gałęzi naszej regionalnej gospodarki, wpisującej się w tzw. obszary inteligentnych specjalizacji Województwa Wielkopolskiego. Projekt przebudowy, nadbudowy i rozbudowy zespołu budynków dawnej fabryki papieru został opracowany na podstawie programu funkcjonalno- użytkowego, którego autorem jest mgr inż. arch. Mikołaj Stępień. Program funkcjonalno- użytkowy stanowił bazę do opracowania dalszych etapów projektu przez poznańską pracownię DEMIURG. Na potrzeby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, DEMIURG opracował dokumentację projektową uwzględniającą przebudowę dawnego poprzemysłowego obiektu na nowoczesny kompleks zmodernizowanych budynków wykorzystanych na potrzeby uczelni. Obiekt po przebudowie stanowić będzie kompleks naukowy, a także segment twórczej pracy dla studentów Uniwersytetu. W budynku przewidziano laboratoria i prototypownie obróbki metalu i drewna. Ponadto obiekt zakłada szeroki wachlarz nowoczesnych pracowni tapicerskich, laboratoriów analiz wirtualnych, studia fotograficznego, drukarek 3D itp. Nowoczesna struktura budynku wraz ze zmienionym układem funkcjonalnym została wpasowana w istniejącą, zabudowaną tkankę. Ze względów funkcjonalnych projekt budynku został rozbudowany i nadbudowany o kolejną kondygnację nadziemną. Przy opracowywaniu projektu, DEMIURG starał się w sposób prosty i dyskretny wykorzystać projektowane elementy, eksponując przede wszystkim istniejącą tkankę historyczną. W znaczeniu korelacji z istniejącą zabudową zastosowano wysokiej jakości materiały budowlane, takie jak płyty włókno- cementowe, a także przeszklone fasady. Istniejąca zabudowa, która musi zostać zachowana, zostanie odrestaurowana.

„Praca nad dokumentacją projektową stanowiła spore wyzwanie z uwagi na ważny w skali regionu, historyczny aspekt inwestycji. Każdy etap opracowania projektowego był konsultowany zarówno z Zamawiającym, jak i Miejskim Konserwatorem Zabytków. W poszanowaniu dla zabytkowych elementów budynku, część z nich zostanie odrestaurowana, a część odtworzona na wzór oryginału. Uwzględniając istniejący charakter obiektu, a także pierwotną i nową funkcję podkreślono poprzez wykreowanie przemysłowego, industrialnego i nowoczesnego budynku.” – Wojciech Błażejczak, Architekt DEMIURG

„Prace projektowe zostały zakończone, a obecnie DEMIURG kończy rozbiórki budynków nr 2 i 3. Wydana została również decyzja pozwolenia na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę budynku głównego. Po tym jak pozwolenie będzie prawomocne firma zacznie prace przygotowawcze i oraz podbijanie fundamentów w formie jet grouting.” – Zuzanna Trybuchowicz, Kierownik robót DEMIURG

DEMIURG jest poznańską firmą, którą tworzy zarówno biuro projektowe jak i dział wykonawczy. Specjalizuje się w inwestycjach realizowanych w formule zaprojektuj i wybuduj. Aktualnie DEMIURG prowadzi w Poznaniu kilka inwestycji m.in. przebudowa Galerii Miejskiej Arsenał, przebudowa Instytutu Chemii Bioorganicznej dla Polskiej Akademii Nauk, a także przebudowa Kamienicy Wiedeńskiej na rogu Podgórnej i Szkolnej.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

No items found.