


Szykują się nowe inwestycje w energetykę - na jakie źródła energii odnawialnej w Polsce będziemy stawiać
W walce o bezpieczeństwo energetyczne Polski, czas na zieloną rewolucję. Nowe inwestycje w energetykę mają przybliżyć nasz kraj do osiągnięcia wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji prądu z 17,2% w 2021 r. do 50,8% w 2040 r. Na które źródła energii odnawialnej w Polsce będziemy stawiać w ramach ich realizacji? Oto przegląd planów i założeń oraz nowych inwestycji w OZE, których realizacja została już potwierdzona, czy nawet rozpoczęta.
Zaktualizowana polityka energetyczna Polski - co zakłada?
W marcu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska dokonało aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (dalej: PEP 2040). Celem zaplanowanych w niej działań jest doprowadzenie do tego, by zrównoważone źródła energii odnawialnej w Polsce stanowiły ponad 50% źródeł całej energii elektrycznej. Na realizację tego celu zostanie przeznaczona ogromna pula środków, bo aż 726 mld złotych.
Wiatr i atom jako najważniejsze źródła energii odnawialnej w Polsce
W opublikowanej przez rząd aktualizacji PEP 2040największy nacisk położono na rozwój morskich elektrowni wiatrowych oraz elektrowni atomowych, które będą stanowiły kolejno 18% i 16% produkcji całej energii do 2040 roku. Równie duży odsetek produkcji energii przejmą elektrownie wiatrowe na lądzie, słoneczne i gazowe. Wiatr, atom i słońce - te trzy źródła energii odnawialnej w Polsce będą dominować, a inwestycje w ich zakresie pochłoną najwięcej środków. By je obsłużyć, potrzebne są jednak także duże inwestycje w sieciach przesyłowych.
Planowane źródła finansowania inwestycji energetycznych w latach 2024-2040
Dynamiczną transformację energetyczną Polski w ciągu najbliższych 15 lat mają umożliwić m.in. przeznaczone na ten cel środki unijne na sumę 43,9 mld euro. 32,9 mld euro ma pochodzić z Funduszu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, a 11 mld euro z innych programów UE. Niedawno zaktualizowana przez rząd PEP 2040 zakłada także wykorzystanie Funduszu Transformacji Energetyki z szacowanym budżetem równym 100 mld zł. W związku z wymogami Unijnymi, nowe inwestycje w OZE będą miały priorytetowy charakter.
Rewolucja energetyczna pod znakiem zapytania - może zabraknąć środków na nowe inwestycje w OZE
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, pomimo działań w ramach Tarczy Solidarnościowej, wzrost cen nośników energii na rynku detalicznym wyniósł w 2023 roku aż 17,5%. Nowe inwestycje w energetykę mają zmniejszyć koszt wytwarzania prądu poprzez zwiększenie udziału OZE w jego produkcji. Do tego potrzebne są jednak pieniądze, a jak podkreślili eksperci z banku Credit Agricole w opublikowanym w listopadzie 2023 roku raporcie, prawdopodobnie zabraknie środków na realizację wszystkich założeń rządowego planu. Według specjalistów, tylko w latach 2023-2030 na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski może zabraknąć 213 mld złotych.
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
