Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Szykują się nowe inwestycje w energetykę - na jakie źródła energii odnawialnej w Polsce będziemy stawiać

Dodaj do ulubionych:
No items found.
REKLAMA

W walce o bezpieczeństwo energetyczne Polski, czas na zieloną rewolucję. Nowe inwestycje w energetykę mają przybliżyć nasz kraj do osiągnięcia wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji prądu z 17,2% w 2021 r. do 50,8% w 2040 r. Na które źródła energii odnawialnej w Polsce będziemy stawiać w ramach ich realizacji? Oto przegląd planów i założeń oraz nowych inwestycji w OZE, których realizacja została już potwierdzona, czy nawet rozpoczęta.

Zaktualizowana polityka energetyczna Polski - co zakłada?

W marcu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska dokonało aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (dalej: PEP 2040). Celem zaplanowanych w niej działań jest doprowadzenie do tego, by zrównoważone źródła energii odnawialnej w Polsce stanowiły ponad 50% źródeł całej energii elektrycznej. Na realizację tego celu zostanie przeznaczona ogromna pula środków, bo aż 726 mld złotych.

Wiatr i atom jako najważniejsze źródła energii odnawialnej w Polsce

W opublikowanej przez rząd aktualizacji PEP 2040największy nacisk położono na rozwój morskich elektrowni wiatrowych oraz elektrowni atomowych, które będą stanowiły kolejno 18% i 16% produkcji całej energii do 2040 roku. Równie duży odsetek produkcji energii przejmą elektrownie wiatrowe na lądzie, słoneczne i gazowe. Wiatr, atom i słońce - te trzy źródła energii odnawialnej w Polsce będą dominować, a inwestycje w ich zakresie pochłoną najwięcej środków. By je obsłużyć, potrzebne są jednak także duże inwestycje w sieciach przesyłowych.

Planowane źródła finansowania inwestycji energetycznych w latach 2024-2040

Dynamiczną transformację energetyczną Polski w ciągu najbliższych 15 lat mają umożliwić m.in. przeznaczone na ten cel środki unijne na sumę 43,9 mld euro. 32,9 mld euro ma pochodzić z Funduszu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, a 11 mld euro z innych programów UE. Niedawno zaktualizowana przez rząd PEP 2040 zakłada także wykorzystanie Funduszu Transformacji Energetyki z szacowanym budżetem równym 100 mld zł. W związku z wymogami Unijnymi, nowe inwestycje w OZE będą miały priorytetowy charakter.

Rewolucja energetyczna pod znakiem zapytania - może zabraknąć środków na nowe inwestycje w OZE

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, pomimo działań w ramach Tarczy Solidarnościowej, wzrost cen nośników energii na rynku detalicznym wyniósł w 2023 roku aż 17,5%. Nowe inwestycje w energetykę mają zmniejszyć koszt wytwarzania prądu poprzez zwiększenie udziału OZE w jego produkcji. Do tego potrzebne są jednak pieniądze, a jak podkreślili eksperci z banku Credit Agricole w opublikowanym w listopadzie 2023 roku raporcie, prawdopodobnie zabraknie środków na realizację wszystkich założeń rządowego planu. Według specjalistów, tylko w latach 2023-2030 na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski może zabraknąć 213 mld złotych.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

No items found.