


Architektura gościnności w przestrzeniach biurowych i komercyjnych
Jeśli wierzyć w ideę, że wszystko, co nas otacza, jest swoistym systemem naczyń połączonych, to surowe, nieprzyjazne przestrzenie, osłabiają nasze nastroje, a w konsekwencji i zdrowie, jak również gospodarkę, którą tworzymy. Co by było, gdybyśmy planowali je inaczej - na przykład tak, jak projektujemy hotele? Czy architektura gościnności powinna dotyczyć tylko obiektów turystycznych? Temat ten zainspirował Łukasza Kozianę, cenionego architekta i projektanta przestrzeni biurowych i komercyjnych, który podczas ostatniej edycji kongresu Obiekty, wygłosił prelekcję o tym, jak architektura gościnności wkracza do projektowania biur i centrów handlowych. Co z niej wynika?
Architektura gościnności wkracza do biur i obiektów komercyjnych
Jak słusznie zauważył Łukasz Kozina, od przestrzeni biurowych i komercyjnych oczekuje się już nie tylko funkcjonalności i estetycznego designu, ale przede wszystkim, przyjaznego charakteru. Obiekty tego typu mają zachęcać do przebywania w ich ramach, dlatego coraz większy nacisk kładzie się na architekturę gościnności - projektowanie biur czy centrów handlowych w taki sposób, aby ich użytkownicy czuli się w nich komfortowo i swobodnie. Takie podejście do kreowania przestrzeni charakterystyczne jest dla branży turystycznej, gdzie stawia się na budowanie kompletnego doświadczenia gościa zgodnie z ideą, że Żadna doba hotelowa nie wraca.
Więcej przestrzeni przyjaznych użytkownikom
W prelekcji z kongresu Obiekty 2023 Łukasz Koziana podkreślał, że typowa dla branży hotelarskiej architektura gościnności, wkracza też w przestrzenie biurowe i komercyjne. Obiekty użytkowe stają się bardziej przyjazne grupom towarzyskim, są udostępniane poza godzinami otwarcia biur i sklepów; czy wyposażane w przytulne tekstylia i sprzyjające budowaniu społeczności akcesoria. Projektuje się je tak, by można było się z nimi identyfikować - co jest szczególnie ważne w dobie zagrożenia stacjonarnej pracy i zakupów oraz związanych z tym wyzwań. Jak zaznacza ekspert, lokalny rynek obiektów biurowych i komercyjnych,także potrzebuje zmiany w tym kierunku.
Przytulne biura i centra handlowe
Biura i sklepy, wobec wygodnych dla nich alternatyw, muszą przyciągać czymś więcej, niż tylko ergonomią, czy wyglądem. Jak wyjaśnia ekspert, świadomość tego faktu widać już w najnowszych przestrzeniach biurowych na całym świecie, które mają przytulny, zapraszający do odpoczynku i relaksu charakter. Adaptacja tego trendu na lokalne warunki może być dobrym ruchem w odpowiedzi na spadek popytu na lokale użytkowe. Gościnna, przyjazna przestrzeń, może stać się czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej oferty najmu czy zakupu. Warto więc zadbać o to, by stworzyć taką w zarządzanym przez siebie obiekcie, zgodnie z aktualnymi trendami. Więcej zagadnień, trendów i wyzwań istotnych z perspektywy inwestorów i zarządców nieruchomości użytkowych omówimy podczas kolejnej edycji kongresu Obiekty, która odbędzie się już 20 i 21 listopada w Warszawie. Weź udział w wydarzeniu, by zyskać ekspercką, specjalistyczną wiedzę i szansę na dobre kontakty branżowe.
Pełną wypowiedź Łukasza Koziana posłuchasz tutaj:
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
