Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem dotyczą również branży logistycznej

Dodaj do ulubionych:
REKLAMA

Nieruchomości mają niebagatelny udział w emisjach gazów cieplarnianych do atmosfery - sumarycznie odpowiadając za 37% globalnych emisji, z czego 28% wynika z cyklu operacyjnego budynków, a 9% to emisje związane z procesem budowy. Dostawcy usług logistycznych oraz producenci redukują zużycie energii przede wszystkim poprzez optymalizacje swoich sieci transportowych, optymalizację zużycia energii oraz inwestując w odnawialne źródła energii.

· Według raportu przygotowanego przez Reuters Events Supply Chain we współpracy z JLL 72% respondentów optymalizuje swoje sieci transportowe, a 51% przenosi magazyny bliżej węzłów transportowych i rynków końcowych.· Wojna na Ukrainie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na łańcuchy dostaw w Europie w 2023 roku, a wynikające z niej zakłócenia oraz inflacja mają duże znaczenie dla procesów podejmowania decyzji.· Optymalizacja sieci transportowych to przede wszystkim szukanie nowych dogodnych lokalizacji dla magazynów w całym łańcuchu dostaw.· Optymalizacja zużycia energii w nieruchomościach wykorzystywanych w logistyce oraz inwestycje w odnawialne źródła energii to pierwsze kroki podejmowane przez firmy z branży

Zmiany klimatyczne wpływają na konieczność zmian również na rynku nieruchomości

Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze codzienne życie, co zwiększa społeczną świadomość i potrzebę przeciwdziałania ich negatywnym skutkom.

„Rosnące ryzyko klimatu związane z większą częstotliwością i intensywnością nietypowych do tej pory zjawisk pogodowych, w coraz większym stopniu zaczyna oddziaływać na wszystkie sektory. Według scenariuszy klimatycznych do 2050 roku w Warszawie średni wzrost temperatury wyniesie 2,4°C, a najwyższe temperatury mogą być aż o 6,6°C wyższe niż obserwowane obecnie. Konieczne jest zatem podjęcie konkretnych działań związanych z dostosowaniem naszej infrastruktury do zmieniającego się otoczenia oraz odpowiednią redukcją emisji gazów cieplarnianych.”

– mówi Jakub Frejlich, Director, Strategic Consulting - ESG

Jednym z narzędzi wdrożenia zmian są regulacje. Ważnym elementem w ramach struktury zielonego raportowania jest dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Wprowadzi ona zmiany w systemie europejskiego raportowania korporacyjnego, ustanawiając obowiązkowe Standardy Raportowania Zagadnień Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards). Firmy będą musiały określić zarówno wpływ swojej działalności na otoczenie i środowisko, oraz własną ekspozycję na ryzyko związane ze zmianami klimatu. Jest to istotne również z punktu widzenia właścicieli nieruchomości, bowiem to właśnie nieruchomości będą bezpośrednio narażone na fizyczne ryzyka zmian klimatu oraz wynikające z nich zmiany w otoczeniu konkurencyjnym.

Atrakcyjność budynku uzależniona od jego emisyjności

„Wartość inwestycji w sektorze magazynowym wyniosła ok. 2,0 mld EUR w 2022 r., co stanowi trzeci najlepszy wynik w historii. Budynki dostosowane do wymogów ESG stają się coraz bardziej atrakcyjne na rynku z punktu widzenia inwestora lub właściciela, ale również najemcy nieruchomości. Jednym z ważniejszych kryteriów oceny jakości i wartości może być emisyjność budynku.”

– stwierdza Sławomir Jędrzejewski, Head of Industrial Investment

„Należy również jednak zwrócić uwagę że polski rynek magazynowy wyróżnia się na tle Europy relatywnie młodym wiekiem - ponad połowa istniejących zasobów to budynki mające poniżej 5 lat.”

– dodaje Sławomir Jędrzejewski.

To ogromny zasób i wyróżnik polskiego rynku. Co więcej, Polska nadal oferuje atrakcyjne grunty pod rozwój logistyki i przemysłu w pobliżu najważniejszych węzłów transportowych.

Usprawnienie łańcuchów dostaw kluczem do zrównoważonego rozwoju

W pierwszej połowie 2023 roku presja inflacyjna wpływająca na łańcuchy dostaw nie ustanie, ale sytuacja powinna zacząć się poprawiać w jego drugiej połowie, głównie z uwagi na globalny spadek popytu na towary, tańszy transport i stabilizację na rynku nieruchomości. Rosnące koszty zmuszają do podejmowania inicjatyw mających na celu bardziej efektywne wykorzystanie aktywów i redukcję zużycia energii.

„Wybór najbardziej atrakcyjnej lokalizacji, spełniającej wszystkie wymagania transportowe danej firmy, pozwala na wyraźne obniżenie kosztów transportu, które stanowią największy udział w całkowitych kosztach łańcucha dostaw, co jednocześnie ogranicza zużycie dwutlenku węgla. Dobrą inicjatywą mającą na celu redukcję zużycia energii jest optymalizacja sieci transportowych oraz przeniesienie magazynów bliżej węzłów transportowych i rynków końcowych. Rozdrobnienie sieci i uruchomienie nowych centrów dystrybucji może również znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów transportu i emisji, w niektórych przypadkach nawet o 20-30%. Zrównoważone budownictwo, zarówno pod względem projektu, jak i funkcjonalności, ma dziś kluczowe znaczenie dla najemców.”

– zapewnia Maciej Kotowski, Director Research & Consultancy.

Photo by Hannes Egler on Unsplash

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.