Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Torus pokrywa się platyną

REKLAMA

Biurowiec Format w Gdańsku osiągnął najwyższym, platynowy poziom certyfikacji w systemie LEED, zdobywając 83 punkty. W Trójmieście jest obecnie 10 „platynowych” budynków z czego aż 7 to inwestycje Torusa. Konsultantem dewelopera w procesie certyfikacji Formatu był Przemysław Olszewski z SuDe Sustainable Design.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to system wielokryterialnej oceny budynków, który został wprowadzony w 1998 r. przez U.S. Green Building Council – USGBC. Obecnie jest to międzynarodowy, najpowszechniej na świecie stosowany (w 168 krajach) system. W Polsce pierwszy certyfikat LEED przyznany został w 2010 roku. Poziom Platinum, najwyższy w czterostopniowej skali, otrzymało do tej pory niespełna 70 budynków w Polsce. 10 z nich znajduje się w Trójmieście, z czego aż 7 to inwestycje Torusa w Gdańsku – oprócz wspomnianego Formatu są to cztery etapy kompleksu Alchemia i dwa budynki Officyny.System oceny wielokryterialnej budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) został wprowadzony w 1998 r. przez U.S. Green Building Council – USGBC. Była to wersja pilotażowa. Ogólnodostępna wersja 2.0 powstała w 2000 r. Do roku 2019 wprowadzono kilka kolejnych wersji, obecnie obowiązuje LEED v4. Jest to międzynarodowy, najpowszechniej na świecie stosowany system (168 krajów). W Polsce pierwszy certyfikat LEED przyznano w roku 2009. Jest to drugi po BREEAM najczęściej stosowany w naszym kraju system certyfikacji wielokryterialnej budynków.

Certyfikowany, czyli jaki?

W procesie certyfikacji ocenie podlega wiele aspektów projektu: usytuowanie budynku, działka, użyte materiały, zużycie energii elektrycznej oraz wody, jakość powietrza wewnątrz budynku i aspekty zdrowotne, innowacyjność projektu czy wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne.W praktyce, w przypadku Formatu (w porównaniu z budynkiem referencyjnym) certyfikacja oznacza m.in.:

  • redukcję zużycia energii elektrycznej o 52,5% (uzyskano maksymalną liczbę punktów w kredycie EAc1 „Optimize Energy Performance”;
  • redukcję zużycia wody pitnej do celów niekonsumpcyjnych o 58,19%;
  • redukcję zużycia ilości odprowadzanych ścieków o 55,67%;
  • 25,29% materiałów budowlanych zostało wyprodukowanych z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu;
  • 39,3% materiałów budowlanych zostało wyprodukowanych i wydobytych w promieniu 500 mil (~ 804,5 km) od miejsca budowy;
  • 75,57% powierzchni (w regularnie zajmowanych pomieszczeniach) ma dostęp do światła dziennego;
  • 98,5% powierzchni (w regularnie zajmowanych pomieszczeniach) ma dostęp do widoku za oknem;
  • roślinność podlewana jest zbieraną wodą deszczową.

Torus od wielu lat starannie projektuje i konsekwentnie certyfikuje swoje budynki, dzięki czemu cechują się one wysoką wydajnością energetyczną, a to z natury znacząco obniża koszty eksploatacyjne. Dzięki zaawansowanym technologiom, systemom i urządzeniom każdy biurowiec przygotowany jest do tego, aby móc elastycznie reagować na różne zmiany i czynniki zewnętrzne. Wdrożone algorytmy optymalizacyjne wypracowane przez lata eksploatacji pozwalają na dopasowanie się do wymagań najemców - wpływają one na utrzymanie komfortu i jednoczesne minimalizowanie zużycia mediów.Budownictwo podlegać będzie coraz większym regulacjom ze względu na to, że jego wpływ na środowisko jest znaczący. Rozpowszechnione na całym świecie systemy certyfikacji budynków, w tym amerykański LEED, stworzyły podwaliny dla ekologicznego budownictwa – dzisiaj korzystają z nich już wszyscy liczący się na rynku deweloperzy komercyjni w Polsce.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
No items found.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.