


Sztuka w przestrzeni miejskiej. Tworzenie i korzyści [WIDEO]

Sztuka miejska wykorzystuje inspiracje i talenty do tworzenia przestrzeni poprawiających jakość życia i odzwierciedlających unikalny charakter i kulturę społeczności. Takie przestrzenie sprzyjają budowaniu poczucia przynależności, zachęcają do interakcji i pozytywnie wpływają na rozwój miast.
Sztuka to ważna część miejskiej architektury. Jej zdolność do poprawy estetyki przestrzeni publicznych sprawia, że jest istotnym elementem pracy architektów, urbanistów i artystów zaangażowanych w przekształcanie miejskich krajobrazów i poprawę jakości życia mieszkańców. Rola sztuki publicznej wykracza jednak poza wartość estetyczną i służy także jako narzędzie opowiadania historii, budowania społeczności i poczucia tożsamości z miejscem, a także zrównoważonego rozwoju miast. Ponieważ jest ogólnodostępna i bezpłatna, demokratyzuje kulturę, coraz więcej miast uważa ją także za użyteczny sposób na zwiększenie swojej atrakcyjności i poprawę wizerunku.Znaczącą rolę w tworzeniu nowoczesnych przestrzeni miejskich mają deweloperzy i inwestorzy osiedli mieszkaniowych, którzy coraz aktywniej starają się wnosić pozytywny wkład w miejski krajobraz, a jednocześnie w kreatywny sposób podkreślić unikalny charakter swoich projektów. Interesującym przykładem takiego sposobu myślenia są osiedla Resi4Rent, firmy oferującej usługę mieszkania w abonamencie w 6 polskich miastach, która do współpracy zaprasza twórców poruszających się zarówno w obszarze szeroko pojmowanego street artu, jak i bardziej tradycyjnych technik artystycznych.
Miejskie rękodzieło
Przykładem tego, co nowoczesne, a jednocześnie oparte na tradycyjnym rzemiośle, jest mozaika zdobiąca fasadę i lobby budynku Resi4Rent na osiedlu Woronicza w Warszawie. Ceramiczna ściana powstała z ręcznie formowanych, szkliwionych i wypalanych kafli wg projektu artystki – ceramiczki Krystyny Kaszuby-Wacławek, specjalizującej się w projektowaniu i wypalaniu kafli do pieców i kominków. Dzięki wykorzystaniu doświadczenia architekta i znajomości technologii ceramicznej osiągnęła ona efekt nadający indywidualny charakter budynkowi, naturalnie wkomponowanemu w otoczenie.
Sgraffito
Tuż obok, w budynku przy ul. Białej Floty swoją przestrzeń znalazła technika dekoracyjna sgraffito. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej trwałych technik malarstwa ściennego – jej przykłady można znaleźć w niemal całej Europie, także w Polsce m.in. na zabytkowych kamienicach przy ul. Długiej w Gdańsku. Autorem projektu jest artysta malarz Marcin Bogusławski, znany z ponad 80 realizacji ściennych w technikach sgraffita, fresku i mozaiki, m.in. dla Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie, Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego czy zegara wykonanego metodą trójbarwnego sgraffito ze złoceniami na średniowiecznej wieży przy liceum im. Marszałka Małachowskiego w Płocku.
Warszawa Woronicza - przy ul. Białej Floty, sztuka Sgraffito
Ściana sgraffito autorstwa Marcina Bogusławskiego wita także na co dzień mieszkańców budynku Resi4Rent przy ul. Wilanowskiej w Warszawie. Stonowana, utrzymana w barwach złota, miedzi i grafitu kompozycja stanowi doskonałe tło dla otaczającej osiedle zieleni.
Gra w zielone
Przy krakowskich Błoniach, jednej z największych w Europie łąk znajdujących się w centrum miasta, na osiedlu Resi4Rent Kraków Błonia powstał 200-metrowy wertykalny ogród. Zielona fasada, wypełniona różnorodnymi roślinnymi sadzonkami, zmienia się wraz z rytmem pór roku, tworząc przyjazną ekosferę dla ptaków. Ściana wychwytuje i filtruje zanieczyszczenia powietrza, odgrywa także rolę naturalnego izolatora chroniącego latem przed uciążliwymi upałami, a zimą tworzącego barierę dla wiatru i chłodu. Ta roślinna instalacja stała się jednym z ulubionych „instagramowych” miejsc na mapie Krakowa i jest doskonałym przykładem tego, jak sztuka publiczna może angażować społeczność.
Ogród botaniczny
Za realizację największego na Dolnym Śląsku muralu, który znalazł się na budynku Resi4Rent przy ul. Jaworskiej we Wrocławiu, odpowiada krakowski artysta Olaf Cirut. Na powierzchni ponad 760 mkw. stworzył on mural Botanica, którego bohaterami są rośliny pochodzące między innymi z „Herbarium horti botanici Vratislaviensis” oraz „Zielnika Śląskiego”. Nawiązanie on do kart z dawnych atlasów botanicznych i silnie osadzonych w polskiej kulturze roślin magicznych i użytkowych, tworzy niezwykłą opowieść o świecie przyrody, którą można bliżej poznać także poprzez kod QR umieszczony na elewacji budynku. Elementem współczesnej opowieści o biologii jest syntetyczna komórka roślinna umieszczona w centralnym punkcie kompozycji. Do jej wykonania użyte zostały farby luminescencyjne, które w ciągu dnia pochłaniają energię z padającego na nią światła, a w nocy emanują kolorem przywołującym fluorescencję chlorofilu – barwnika występującego w roślinach, dzięki któremu mogą przeprowadzać fotosyntezę – jedną z najważniejszych na Ziemi przemian biochemicznych utrzymujących wysoki poziom tlenu w atmosferze.
Wrocław Jaworska, Mural Botanica






Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
