Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Stabilizacja na warszawskim rynku biurowym

Dodaj do ulubionych:
No items found.
REKLAMA

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym. Na koniec III kwartału poziom popytu w Warszawie był zbliżony do analogicznego okresu w 2023 roku zarówno pod względem ilości wynajętej powierzchni, jak i liczby zawartych transakcji. Jednocześnie utrzymująca się stagnacja po stronie aktywności deweloperów, spadający wskaźnik pustostanów, zwłaszcza w centralnych lokalizacjach, i coraz mniejsza dostępność gruntów inwestycyjnych mogą zachęcać inwestorów do realizacji projektów redevelopmentowych.

PODAŻ: ograniczenie aktywności deweloperskiej może potrwać nawet do 2026 roku

Na koniec III kwartału 2024 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6,26 mln mkw. Do projektów oddanych do użytku w III kw. 2024 roku możemy zaliczyć inwestycję Viridis B (Polkomtel – 7000 mkw.) oraz Bohema Office D, E (2600 mkw. i 1700 mkw.).

"Obecnie w budowie znajduje się 207 000 mkw. w siedmiu inwestycjach, planowanych do ukończenia w najbliższych latach, co jest znacząco niższą wartością od średniej wielkości podaży oddawanej do użytku w latach 2012-2023. Według szacunków Cushman & Wakefield warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o ok. 103 000 mkw. w ramach dziewięciu projektów" komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz, Head of Research Poland, Cushman & Wakefield.

Utrzymujący się wysoki koszt pozyskania finansowania oraz stopniowo poprawiająca się aktywność inwestorów instytucjonalnych na rynku inwestycyjnym w dużym stopniu wpływają na utrzymującą się stagnację w zakresie realizacji nowych inwestycji biurowych w Warszawie, która prawdopodobnie potrwa nawet do końca 2026 roku. Niemniej jednak, większość projektów, których realizacja może rozpocząć się w najbliższych 12-24 miesiącach, będzie zlokalizowana w najbardziej atrakcyjnych miejscach umożliwiających deweloperom maksymalizację zwrotu z inwestycji.

POPYT: centrum Warszawy niezmiennie przyciąga największych najemców

"Całkowita aktywność najemców w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku wyniosła ponad 492 000 mkw. i była na tym samym poziomie względem analogicznego okresu w 2023 roku. Jest to efekt stopniowej stabilizacji sektora najmu i widocznego trendu optymalizacji zajmowanej powierzchni biurowej przez najemców obecnych na rynku. Ponadto poziom popytu był również zbliżony rok do roku w zakresie liczby zawartych umów, która wyniosła 537 transakcje. Utrzymujący się relatywnie wysoki wolumen finalizowanych umów świadczy o wysokiej płynności stołecznego rynku najmu. W najbliższych kwartałach prognozujemy utrzymanie się stabilnej aktywności najemców" dodaje Jan Szulborski, Business Development & Insight Manager, Cushman & Wakefield.

W okresie od stycznia do września 2024 roku w Warszawie w strukturze popytu przeważały nowe umowy, które stanowiły ok. 44% wszystkich zawartych umów, z kolei powierzchni zajęte przez właściciela dodatkowo odpowiadały za 7% powierzchni najmu. Udział renegocjacji pozostał wysoki i wyniósł 42%, na dodatek ekspansje wygenerowały około 7% wolumenu transakcji.

"Ubiegły kwartał w Warszawie był korzystny, jeżeli spojrzymy na wolumen transakcji wielkometrażowych oraz zwiększenie udziału finalizowanych nowych umów najmu. W segmencie transakcji wielkometrażowych powyżej 3 000 mkw. dominującym trendem wciąż pozostaje przewaga renegocjacji, natomiast pozytywnym przełomem jest też z pewnością zwiększony wolumen nowych umów typu pre-let, które w poprzednim kwartale zostały podpisane chociażby w centrum Warszawy" komentuje Paulina Kopińska, Partner, Head of Warsaw Office Agency, Cushman & Wakefield.

Do największych transakcji z III kwartału 2024 roku należy umowa przednajmu Santander Bank w budynku The Bridge (24 500 mkw.), umowa przednajmu podpisana przez poufnego klienta z branży mediowej w budynku Office House (10 100 mkw.) oraz zajęcie przez właściciela łącznie 8000 mkw. w budynku Domaniewska Office Park Beta.

WSKAŹNIK PUSTOSTANÓW: dostępność powierzchni utrzymuje trend spadkowy

Wskaźnik powierzchni niewynajętej w III kwartale 2024 roku w Warszawie wyniósł 10,7% i był o 0,1 pp. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku i o 0,2 pp. niższy niż w ubiegłym kwartale.

"Aktualny poziom pustostanów przekłada się na blisko 671 000 mkw. dostępnej powierzchni, co równocześnie oznacza spadek o ok. 10 000 mkw. względem ubiegłego kwartału. Wraz ze spodziewanym ograniczeniem nowej podaży w latach 2024-2026 będziemy obserwować dalszą kompresję wskaźnika powierzchni niewynajętej, co pozwoli warszawskiemu rynkowi na wchłonięcie nadwyżki dostępnej powierzchni biurowej w istniejącym zasobie" komentuje Jan Szulborski.

Struktura pustostanów różni się w zależności od lokalizacji. Obecnie najwyższy wakat utrzymuje się w strefach niecentralnych (12,3%) i pozostaje na zbliżonym poziomie w porównaniu do lat 2021-2023. Z kolei w strefie centralnej, dostępność powierzchni we wrześniu 2024 roku wyniosła 8,9% i była o 4,0 pp. niższa względem końca 2021 roku.

STAWKI CZYNSZÓW: lokalizacja, jakość i poziom obłożenia decydują o podwyżce stawek

Odczuwalna przez ostatnie 24 miesiące presja na wzrost stawek czynszu na szerokim rynku była napędzana przez rekordowo wysoką waloryzację umów najmu o wskaźnik cen towarów i usług (HICP w 2022 roku dla strefy euro wyniosło 8,4% r/r i 6,2% r/r w 2023 roku). W III kwartale 2024 roku stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły 22,00-26,00 EUR/ mkw./ miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 EUR/ mkw./ miesiąc w lokalizacjach poza centralnych i nie uległy zmianie względem końca 2023 roku.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

No items found.