Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Pierwsze w Warszawie pozwolenie na budowę dla biurowca w technologii drewnianej

Dodaj do ulubionych:
REKLAMA

Czterokondygnacyjny obiekt (wysokość: 16 m, GLA: 9300 m2) będzie realizowany z użyciem drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT) i elementów elewacyjnych prefabrykowanych w systemie szkieletowym. Budynek zaprojektowano tak, by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko.

Budynek biurowy w Poleczki Park zaprojektowany przez pracownię AMBIENT to pierwszy w Warszawie biurowiec w technologii drewnianej, który uzyskał pozwolenie na budowę.

"To oznacza, że mimo wymagającej specyfiki konstrukcji drewnianych, konieczności stosowania nietypowych rozwiązań oraz braku wypracowanych na polskim rynku standardów, projektowanie dużych budynków biurowych i obiektów użyteczności publicznej w tej technologii jest możliwe" - mówi Magdalena Pios, autorka projektu.

Zastosowanie drewna zamiast żelbetu pozwala zmniejszyć wbudowany ślad węglowy. Architekci wprowadzili także rozwiązania służące redukcji zużycia energii i obniżeniu śladu węglowego w fazie użytkowania, między innymi: ograniczenie przeszklenia fasady, efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe, instalację fotowoltaiczną. W budynku pojawią się także rozwiązania oszczędzające wodę, zwiększające retencję wody deszczowej oraz wspierające bioróżnorodność. Inwestorem jest firma UBM Development Polska, to kolejny projekt w konstrukcji drewnianej w portfolio młodej pracowni. Właśnie dobiega końca budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej (inwestor: miasto stołeczne Warszawa, Dzielnica Białołęka). Biblioteka została już wyróżniona w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny” w konkursie PLGBC Polish Green Building Council Awards 2023. Projekty AMBIENT opierają się na przekonaniu, że w dobie kryzysu klimatycznego architekci powinni ograniczać negatywne oddziaływanie budownictwa na środowisko. – Mamy coraz więcej możliwości w tym zakresie. Kluczowa jest świadomość istniejących rozwiązań, ich krytyczny dobór oraz znajomość legislacji - przekonuje Magdalena Pios, założycielka pracowni. – Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: od doboru materiałów po fazę użytkowania. Myślimy też, jak uniknąć powstawania odpadów przy remoncie lub nawet w przypadku rozbiórki obiektu. W naszych projektach wdrażamy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Troska o środowisko łączy się w naszej pracy z dbałością o jakość architektury oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez nas przestrzeni. Magdalena Pios ma wieloletnie doświadczenie zarówno w projektowaniu, jak i realizacji złożonych inwestycji komercyjnych, także w certyfikacji środowiskowej. Od października 2023 roku jest wiceprezeską Oddziału Warszawskiego SARP, wcześniej także współzałożycielką Koła Architektury Zrównoważonej. Oprócz Architektury (Politechnika Warszawska) i Zarządzania Projektami (Akademia Leona Koźmińskiego) ukończyła także studia podyplomowe Budownictwo Drewniane „Bauen mit Holz” (Bern University of Applied Sciences w Szwajcarii).

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.