Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Największe inwestycje w budynki użyteczności publicznej zrealizowane dzięki funduszom UE, część I

Dodaj do ulubionych:
No items found.
REKLAMA

Po 20 latach w Unii Europejskiej, Polska zmieniła się nie do poznania. Fundusze Unijne pomogły jej zrealizować mnóstwo projektów, które trudno byłoby zakończyć bez wsparcia finansowego z UE. W kolejnej części naszego zestawienia, prezentujemy największe inwestycje w budynki użyteczności publicznej zrealizowane dzięki funduszom UE na podstawie ich całkowitej wartości.

Największe inwestycje w budynki użyteczności publicznej

W zestawieniu obejmującym największe inwestycje w budynki użyteczności publicznej w Polsce znalazły się głównie obiekty nauki, kultury i sportu. Na budowę wszystkich, o których opowiadamy w treści rankingu, przeznaczono w ciągu ostatnich dwóch dekad dosłownie miliardy złotych. Oto właśnie największe inwestycje zrealizowane dzięki funduszom UE:

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Ranking prezentujący największe inwestycje zrealizowane dzięki funduszom UE w budynki użyteczności publicznej otwiera Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ten innowacyjny kompleks naukowo-kulturowy z mottem Odkrywaj. Myśl. Działaj., otworzono w listopadzie 2010 roku. Na terenie położonego na Wybrzeżu Kościuszkowskim nad Wisłą centrum, wzniesiono nowoczesny, budynek o nietuzinkowej, dynamicznej bryle i lekkiej konstrukcji z czerwonego szkła. Wewnątrz można znaleźć obecnie m.in. sale wystawowe, bankietowo-konferencyjne, planetarium, oraz laboratoria badawcze (np. chemiczne, robotyczne i genetyczne). Budowa kosztowała 364 miliony złotych, z czego 206 mln zapewniła Unia Europejska.

Ergo Arena Gdańsk - Sopot

Do największych inwestycji w budynki użyteczności publicznej z ostatnich 20 lat należy też budowa hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu. Realizację, którą powierzono Budimex S.A. we współpracy z Asseco, zakończono w 2010 roku - na krótko przed organizowanymi w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie mistrzostwami w piłce nożnej. Imponująca swoimi rozmiarami hala mieści od 5100 do 15 tysięcy widzów. W obiekcie organizowane są największe wydarzenia sportowe w Polsce i koncerty światowych gwiazd muzyki. Budowa Ergo Areny kosztowała 373 miliony złotych i choć to nieco więcej niż w przypadku CN Kopernik, to nie znalazła się na pierwszym miejscu naszego rankingu, poniewaz tylko 40 milionów pochodziło z dotacji UE.

Centrum Kongresowe ICE Kraków

Podium, jeśli chodzi o inwestycje o największej wartości, zamyka budowa Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Realizacją projektu niemal całkowicie przeszklonego budynku o powierzchni ponad 37 tys. m2 autorstwa architektów Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý zajął się Budimex S.A. Kompleks budowany przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie rozpoczął działalność w 2014 roku, od kiedy to prężnie działają mieszczące się na jego terenie: 3 duże sale kongresowe dostosowane do organizacji różnego typu wydarzeń | Audytorium, Teatralna i Kameralna - największa na 1915 miejsc; centrum konferencyjne o łącznej powierzchni 500 m2; trzypoziomowe foyer z widokiem na Wisłę i Zamek Królewski na Wawelu; zaplecze gastronomiczne, komercyjne, centrum prasowe i recepcja; podziemny parking dla 360 samochodów z podjazdami dla samochodów i autokarów. Budowa ICE Kraków kosztowała 349 mln zł, z czego 69 mln pochodziło z środków unijnych. Już niebawem część druga naszego zestawienia - stay tuned!

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

No items found.