Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Krakowscy najemcy najaktywniejsi

Dodaj do ulubionych:
REKLAMA

Kraków z zasobami biurowymi na poziomie 1,82 mln m kw. niezmiennie pozostaje liderem wśród rynków regionalnych w Polsce. W pierwszej połowie 2024 roku nowa podaż wyniosła 14 000 m kw., a najemcy podpisali umowy na ponad 93 000 m kw., co było najlepszym wynikiem wśród miast regionalnych.

Całkowite zasoby biurowe na krakowskim rynku biurowym wynoszą 1,82 mln m kw., co stanowi 14% całkowitych zasobów biurowych kraju.

W większości analizowanych przez nas miast aktywność deweloperów widocznie wyhamowała. Ta tendencja nie ominęła również Krakowa, gdzie w pierwszej połowie roku ukończono jedynie dwa projekty o łącznej powierzchni 14 000 m kw. Przy zachowaniu harmonogramów do końca roku rynek zasili kolejne 10 500 m kw. Spodziewany roczny wynik będzie znacznie poniżej średniej pięcioletniej w wysokości 110 000 m kw.” – komentuje Dorota Lachowska, Dyrektor działu badań rynku w Knight Frank.

W 2025 roku aktywność deweloperów również nie powróci do wcześniejszych wyników, a realizowane projekty powinny zasilić krakowski rynek biurowy o 32 000 m kw.

Pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło 13% wzrost popytu na powierzchnie biurowe. W tym okresie najemcy podpisali umowy najmu na 93 000 m kw. Był to najwyższy wynik wśród miast regionalnych, który stanowił 33%calkowitego wolumenu transakcji w tych miastach” – dodaje Monika Sułdecka- Karaś, Partner, Dyrektor Regionalna w Knight Frank.

Główny udział w strukturze najmu przypadł renegocjacjom, które odpowiadały za połowę wynajętej powierzchni. Nowe umowy również pozostały na wysokim poziomie i wyniosły 44%. Na ekspansje w dalszym ciągu decyduje się niewielu najemców, a udział rozszerzeń stanowił niecałe 5%. Na koniec czerwca 2024 roku współczynnik pustostanów na krakowskim rynku biurowym nie zmienił się względem I kwartału i wyniósł 20,2%. Centralne lokalizacje charakteryzują się mniejszą dostępnością wolnej powierzchni, a wskaźnik pustostanów jest na poziomie 11,9% (spadek z 12,6% względem I kwartału). W pozostałych obszarach pustostany wzrosły, ale niewielka powierzchnia w budowie może skutkować spadkiem współczynnika w przyszłości. Czynsze wywoławcze w Krakowie na koniec I poł. 2024 roku pozostają na stabilnym poziomie, wahając się zazwyczaj od 10 do 16 EUR/m kw./miesiąc, przy czym w najbardziej prestiżowych budynkach mogą sięgać 18 EUR/m kw./miesiąc. Średnie koszty opłat eksploatacyjnych, po wzrostach w latach ubiegłych, w pierwszej połowie 2024 roku pozostały stabilne i wahały się zwykle od 16,00 do 29,00 PLN/m kw. /miesiąc.

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.