
Guest Experience w hotelach. W tych obiektach gości nie męczy hałas

Cena, zdjęcia i lokalizacja to tylko kilka powodów tego, czy dany hotel będzie chętnie wybierany przez turystów. Ważne jest to, co goście przeżyją w hotelu. Wszystkie elementy składają się na ogólną ocenę, czyli rosnącą siłę Guest Experience. Jak sprawić by doświadczeń nie popsuła zła akustyka? W tych hotelach zadbano o komfort gości, także ten akustyczny.
Trend skupiania się na doświadczeniach gości to nowa „religia” hotelarstwa. Hasło Guest Experience, podobnie jak wcześniej w innych branżach Customer Experience, stało się kluczowe w zarządzaniu hotelami. Managerowie obiektów skupiają swoje wysiłki patrząc holistycznie na wypoczynek gości. Architekci wnętrz takie podejście rozumieją od lat, ale w rzeczywistości skupiają się głównie na sferze wizualnej. Budynki projektowane są dla oka, a nie dla ucha. A to właśnie nadmierny hałas czy pogłos bywają powodem złego samopoczucia i złych opinii.
Wrażenia na wynos
Idea dbania o całość doświadczeń zapoczątkowana została w 1994 roku. Steve Haeckel i Lou Carbone, managerowie z doświadczeniem w zarządzaniu i reklamie, opublikowali pierwszy, przełomowy artykuł na temat Customer Experiences. Nazwali to zjawisko „wrażeniem na wynos”. Porównanie idealnie pasuje do branży hotelowej. Doświadczenia i opinie w serwisach bookingowych turyści zostawiają właśnie na bazie tego, co wynoszą po pobycie. Jednym z najczęściej pojawiających się wątków w negatywnych ocenach jest hałas i zła akustyka hoteli.
- Problem złej akustyki łatwo wyeliminować już na etapie projektowania. Co więcej, dobrze opracowane wnętrze restauracji, pokoi, wyciszone korytarze i strefy SPA trudno zepsuć – wyjaśnia Wojciech Krzyżowski, Doradca ds. Technicznych w Knauf Ceiling Solutions.
I jak dodaje, akustyka po otwarciu obiektu nie jest zależna od czynników zmiennych: nie jest związana z obsługą, brakiem pracowników, nie jest jak jakość dań w restauracji. Jednym słowem czynnik, który może być jednoznacznie pozytywnie lub negatywnie oceniony przez turystów. Dlatego jest tak ważny.



Lobby hotelowe choć duże, nie musi przytłaczać pogłosem i echem odbijających się dźwięków. Na suficie lub ścianach zainstalować można akustyczne, designerskie sufity, a na ścianach okładziny ścienne Heradesign, fot. dla Knauf Ceiling Solutions lewe - Dion de Bakker, środkowe – Matt Livey, prawe – Szymon Polański
Strefy wspólne - koszmar architekta
Najtrudniejszą akustycznie częścią hotelu są wszystkie przestrzenie, w których goście gromadzą się tłumnie: restauracja, basen, lobby. Kubatura pomieszczeń, fakt, że wokół są gładkie, duże powierzchnie ścian, podłóg, sufitów, a przede wszystkim duża liczba rozmawiających i śmiejących się osób sprawia, że hałas i pogłos są tu najbardziej uciążliwe.Architekt musi dobrać więc produkty, które mają wysoki poziom pochłaniania dźwięków – klasa A, gdzie materiał ma współczynnik (αw) od 0,90 do 1,00. Dlatego w przemyślanych wnętrzach hoteli pojawiają się nie tylko wykładziny dywanowe, ale też akustyczne sufity podwieszane. Przestrzenie podłogi i sufitu są w stanie najefektywniej wpłynąć na akustykę. W zależności od designu wnętrz Knauf Ceiling Solutions, jako jeden z największych producentów sufitów i okładzin ściennych, pomaga architektom dopasować rozwiązania pod względem wyglądu i kosztów.Restauracje pełnią rolę miejsc spotkań. Dlatego panuje tu tzw. efekt spotkania towarzyskiego: jest głośno, więc ludzie mówią coraz głośniej by być dobrze słyszanymi, co z kolei powoduje, że poziom hałasu się jeszcze podnosi. W efekcie wszyscy do siebie krzyczą. Poziom hałasu może wynosić więc nawet ok. 80 dB.



Dwa hotele w Holandii: obiekt sieci Van der Valk Exclusief (fot. po lewej Dion de Bakker) oraz Hotel Jakarta (środek) zdecydowały się na montaż eleganckich białych akustycznych sufitów z linii Eleganza. W kawiarni centrum naukowego Klimahaus Bremerhaven 8° Ost w Niemczech na granatowym „niebie” zamontowano metalowe Baffle Knauf Ceiling SolutionsKnauf Ceiling Solutions wśród kilkuset rozwiązań akustycznych ma też takie, które można zamontować w działającym już hotelu, by poprawić przyjazność akustyki. Rozwiązania dobrać można nawet do hoteli popularnych, nie tylko tych 4- i 5-gwiazdkowych. Architekci z niemieckiej pracowni raumUNDfunktion zdecydowali się na taką poprawę akustyki w jednej z przestrzeni gastronomicznych. Na suficie zainstalowano wiszące zielone, okrągłe płyty Mineral Sonic Element. Swobodnie montowane panele mogą mieć wiele kształtów, nie wymagają całościowej konstrukcji, a ich zdolność pochłaniania pogłosu jest wysoka, ponieważ odbijające się dźwięki „chłoną” powierzchnią z obu stron płyty.


Jak wyciszyć basen?
Strefy relaksu: baseny, jacuzzi, sauny bywają równie trudne do wyciszenia jak restauracje. I choć w SPA turyści nie rozmawiają, powierzchnia wody silnie odbija dźwięki. Nie da się tu położyć wykładzin, zawiesić zasłon czy wstawić tapicerowanych mebli. Jedynym rozwiązaniem, które obniży nieprzyjemny pogłos są akustyczne sufity.Problemem w tym przypadku jest jednak wilgoć, dlatego panele sufitowe muszą być odporne na takie warunki. Wymagania te spełniają m.in. sufity z linii Hygena Aquatec od Knauf Ceiling Solutions, a także niektóre gładkie płyty metalowe czy panele z trwałej wełny drzewnej Heradesign. Każda sytuacja jest jednak inna, dlatego przy wyborze najlepiej skonsultować się z profesjonalistą.Przykładem doskonale zaprojektowanego obiektu jest basen w szwajcarskim mieście Uster. Na całej powierzchni sufitu nad wodą zastosowano trwałe panele z aluminium odpornego na korozję i słoną wodę, wykorzystywanego m.in. w przemyśle stoczniowym. Metaliczne wykończenie w odcieniach złota i alpejskiej bieli sprawia, że podczas pływania można odnieść wrażenie, jakby nad głową połyskiwały promienie słońca. Projektanci z pracowni K+L Architekten zadbali o to, by panele nie tworzyły jednolitej, gładkiej powierzchni – ułożenie ich na różnych wysokościach pozwoliło osiągnąć efekt falowania.
Nad całą powierzchnią 50 metrowego basenu olimpijskiego zawisło w sumie 1,5 tys. mkw. złotych płyt Knauf Ceiling Solutions, fot. Lautenschlager

Last but not least – korytarz
Najmniej spektakularną częścią hoteli są korytarze, ale to właśnie tu uciążliwość złej akustyki jest największa. Goście skarżą się na przenikające do pokoi hałasy z ciągów komunikacyjnych: odgłosy kroków, rozmowy i koszmar dudniących kół walizek.
– Korytarz można wyciszyć stosując na podłodze i suficie materiały, które mają wysoki współczynnik pochłaniania dźwięków, ale też izolacyjności. Dlatego architekci często sięgają po płyty sufitowe z linii ADAGIO. Mają odpowiedni kształt – podłużne wymiary 2000x300 mm, dobry poziom dźwiękoizolacyjności (do 39 dB), a jednocześnie doskonały poziom odbicia światła 88%, co akurat w przypadku ciemnych ciągów komunikacyjnych ma duże znaczenie– wyjaśnia Wojciech Krzyżowski z Knauf Ceiling Solutions.
W litewskim Air Hotel projektanci zdecydowali się ozdobić lobby i klatkę schodową czarnymi, ażurowymi panelami z linii Mesh Metal, fot. Szymon Polański dla Knauf Ceiling Solutions

W industrialnych wnętrzach hoteli otwieranych w zabytkowych budynkach m.in. w Gdańsku, Warszawie czy Krakowie projektanci sięgają też po metalowe panele z siatki lub „surowe” kolorystycznie panele z wełny drzewnej Heradesign. Te ostatnie zainstalowano w przestrzeniach wspólnych hotelu Montownia Lofts & Experience. Projekt zdobył aż 3 nagrody w międzynarodowym konkursie European Property Awards w 2021 roku. Autorem koncepcji architektonicznej jest pracownia RayssGroup.
Całość gdańskiej Montowni Lofts & Experience utrzymana jest w szarościach. Nad głowami dostrzec można przylegające do stropów akustyczne płyty z wełny drzewnej Heradesign z oferty Knauf Ceiling Solutions, fot. Szymon Polański dla Knauf Ceiling Solutions

aaaaaaaaaaaaaa
bbbbbbbbbbbbb
cccc
ffff
Żródła i przypisy
Autor: gggg
Żródła: hhhh
Grafika: iiiiii
Najnowsze wydanie!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.
