Zamknij

Twój koszyk

Razem: 0.00 zł
Razem z VAT: 0,00 zł
Przejdź do kasy

Dobre praktyki - dialog techniczny w zamówieniach usług utrzymania czystości. Część 1

Dodaj do ulubionych:
No items found.
REKLAMA

Jak się okazuje, dla wielu to “Czary-Mary”’ a jednak Dialog techniczny to po prostu proces konsultacyjny, który pozwala zamawiającemu na zebranie informacji o dostępnych na rynku rozwiązaniach. Warto go przeprowadzić przed wszczęciem właściwego postępowania wyboru wykonawcy, by zdobyć wiedzę niezbędną do poprawnego określenia ram konkursu i wyłonienia rzetelnego partnera biznesowego. W kontekście usług profesjonalnego utrzymania czystości, Dialog techniczny ma na celu zapewnienie, że to właśnie zamawiający dokładnie rozumie, jakie technologie i metody są dostępne na rynku, oraz jaki zakres usługi go faktycznie interesuje, zanim jeszcze sformułuje wymagania w specyfikacji zamówienia. W teorii tyle mogłoby wystarczyć, ale nie zostawię Cię z tym na bezludziu.

Dlaczego Dialog techniczny jest stosowany?

Owszem strona zainteresowana zakupem, zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych (PZP) z dnia 11 września 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019 z późn. zm.) “...może przeprowadzić dialog techniczny…”, ale nie jest do tego zobligowana. Jest to więc jedynie dobra praktyka, ale bez powodu do Ustawy nie trafiła, a celowo o nim piszę, bo z punktu widzenia FM-a może ona przynieść więcej dobrego niż złego. W zamówieniach publicznych Dialog techniczny jest wykorzystywany głównie po to, by zamawiający mógł:

  • Poznać innowacje rynkowe: w branży utrzymania czystości technologie i metody nieustannie się rozwijają. Dialog techniczny pozwala na zdobycie wiedzy i zrozumienie najnowszych innowacji, takich jak ekologiczne środki czystości czy nowoczesne urządzenia czyszczące.
  • Sprecyzować własne wymagania: dzięki bezpośrednim konsultacjom z dostawcami i ekspertami rynku, zamawiający mogą lepiej określić swoje potrzeby i uniknąć niejasności w specyfikacji zamówienia.
  • Uniknąć błędów i zbędnych kosztów: przedwcześnie sformułowane wymagania mogą prowadzić do błędów w zamówieniu, co z kolei skutkuje dodatkowymi kosztami. Dialog techniczny minimalizuje ryzyko takich problemów.

Jaka jest fizyczna korzyść z implementacji dialogu technicznego do procesów komercyjnych?

Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że wprowadzenie dialogu technicznego do zamówień komercyjnych, w tym na usługi profesjonalnego utrzymania czystości, przynosi szereg korzyści, których efekty mogą co prawda być rozciągnięte w czasie, ale za to potrafią być spektakularne:

  • Optymalizacja procesu zamówienia: pozyskanie szczegółowych informacji od potencjalnych wykonawców pozwala na lepsze zaplanowanie zamówienia. Można uniknąć sytuacji, w której wymagania są zbyt ogólne lub nieadekwatne do potrzeb.
  • Zwiększenie konkurencyjności: otwarte konsultacje z wieloma dostawcami (niekoniecznie firmami sprzątającymi, ale też środowiskiem eksperckim i organizacjami branżowymi) sprzyjają zdrowej konkurencji, co z kolei może prowadzić do bardziej atrakcyjnych ofert.Dostosowanie usług do rzeczywistych potrzeb: Dialog techniczny umożliwia lepsze dopasowanie oferty do specyficznych potrzeb obiektu, co zwiększa efektywność i jakość świadczonych usług, oraz może obniżyć całkowity koszt usługi.

Zapraszamy już dziś na część drugą rozważań o dialogu technicznego w usługach czystości, która już niebawem w naszym serwisie!

REKLAMA
Subscribe to newsletter

Subscribe to receive the latest blog posts to your inbox every week.

By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Najnowsze wydanie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.

No items found.